“Διαστημικός” Αντετοκούνμπο – Τρέλαναν… κόσμο οι Μπακς! 50άρα στην πρώτη περίοδο- videos

Από… άλλο πλανήτη! Η εκπληκτική πορεία τους Γιάννη Αντετοκούνμπο με τους Μπακς στο φετινό ΝΒΑ συνεχίζεται. Τα “ελάφια” διέλυσαν τους Γουίζαρντς με 148-129 στο Μιλγουόκι και έγιναν η πρώτη ομάδα –φέτος- του ΝΒΑ που φτάνει τις 40 νίκες φέτος! “Άγγιξε” το ρεκόρ του ο “Greek freak”.

Απίστευτο… σόου του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο Μιλγουόκι. Ο Έλληνας διεθνής έκανε τα «μαγικά» του κόντρα στους Γουίζαρντς και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 148-129 και στις 40 νίκες τη φετινή σεζόν στο ΝΒΑ.

Σε 31 λεπτά συμμετοχής, ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 43 πόντους (14/18 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/11 βολές) , ενώ είχε επίσης, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Να σημειωθεί πάντως ότι το ρεκόρ καριέρας του “Greek freak” παραμένουν οι 44 πόντοι που σημείωσε νωρίτερα μέσα στην σεζόν κόντρα στους Καβαλίερς.

Double double από τον Μπλέντσο με 22 πόντους και 11 ασίστ για τους Μπακς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ουάσινγκτον με 30 πόντους, double double από τον Μπράιαντ με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Να αναφέρουμε ότι Μπακς έκαναν τρομερή 1η περίοδο, σημειώνοντας πενήντα πόντους (50-35)! Έτσι, ισοφάρισαν το ρεκόρ πόντων στην πρώτη περίοδο, που είχαν κάνει το Νοέμβριο του 1989 με αντίπαλο τους Μάτζικ στο Ορλάντο. Το ρεκόρ της ομάδας του Μιλγουόκι σε μία περίοδο είναι οι 53 πόντοι (σ.σ. στην 4η περίοδο) απέναντι στους Καβαλίερς το 1991.

Super” Ρόκετς πέρασαν θριαμβευτικά από το Σακραμέντο, νικώντας με 127-101 τους Κινγκς. Στα επτά λεπτά που αγωνίστηκε ο Κώστας Κουφός, μάζεψε 2 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους Ρόκετς ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 36 πόντους, double double έκανε ο Κρις Πολ, με 15 πόντους και 11 ασίστ. Το ίδιο κατάφερε για τους Κινγκς, ο Μπάντι Χιλντ, με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.