15oC Αθήνα

“Διασυρμός” για Γουόριορς! Έχασαν μετά από 14 χρόνια απ’τους Ράπτορς – videos

Οι Ράπτορς έδειξαν για μια ακόμα φορά πως είναι ικανοί να διεκδικήσουν τον φετινό τίτλο στο ΝΒΑ. Η ομάδα του Τορόντο νίκησε μετά από 14 χρόνια μέσα στην έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (113-93).

Πέρασαν 14 ολόκληρα χρόνια, για να καταφέρουν οι Ράπτορς να πάρουν μια νέα νίκη στην έδρα των Γουόριορς. Η ομάδα του Τορόντο έκανε ό,τι ήθελε στην έδρα των πρωταθλητών του ΝΒΑ κι επικράτησε με 113-93.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λόουρι με 23 πόντους και 12 ασίστ, ενώ για τους Γουόριορς ξεχώρισε ο Ντουράντ με 30 πόντους.

Οι Σέλτικς αγωνίστηκαν χωρίς τους Χόρφορντ, Χέιγουορντ και Μπράουν, αλλά κατάφεραν να πανηγυρίσουν μεγάλη νίκη με 130-125 στην παράταση επί των Γουίζαρντς, μέσα στην Ουάσινγκτον. Ηγέτης της μεγάλης νίκης για την ομάδα της Βοστώνης ήταν ο Καϊρι Ίρβινγκ, που στο έξτρα πεντάλεπτο, σημείωσε τους 12 τελευταίους πόντους των Σέλτικς (ολοκλήρωσε τον αγώνα με 38 πόντους και 7 ασίστ).

Double double για την ομάδα της Ουάσινγκτον έκανε ο Τζον Γουόλ με 34 πόντους και 13 ασίστ, αλλά αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 128-125, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς σε 2η παράταση.

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο Σακραμέντο, με τους Κινγκς να επικρατούν των Τίμπεργουλβς με 141-130. Ο Κώστας Κουφός στα 11 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε 4 πόντους, ενώ είχε 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο. Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ο Άντριου Γουίγκινς με 25 πόντους για την ομάδα της Μινεσότα.

Εντυπωσιακός ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε 44 πόντους και οδήγησε τους Πέλικανς σε νίκη με 118-114 επί των Θάντερ στη Νέα Ορλεάνη. Έφτασε μάλιστα σε double double, αφού είχε και 18 ριμπάουντ, ενώ το ίδιο έκανε και ο Τζούλιους Ραντλ με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Θάντερ πρώτος σκόρερ κάνονατς επίσης double double ήταν ο Πολ Τζορτζ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.