Πέμπτη, 18 Απρ.

Διέλυσε το ταμπλό ο Σενγκέλια! “Άλωσε” τη Χίμκι η Μπασκόνια – videos

ΦΩΤΟ twitter

Μπορεί ο Σενγκέλια να ξεχώρισε στο ματς μόνο για την “κατεδάφιση” του ταμπλό στη ρακέτα της Χίμκι, όμως η Μπασκόνια με κορυφαίους τους Σίλντς και Χίλιαρντ, πέρασε από τη Ρωσία με το τελικό 85-77.

Σε ένα δυνατό ματς στη Ρωσία, η Μπασκόνια πήρε μία νίκη 8άδας κόντρα στη Χίμκι και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην κατάταξη της Euroleague, με το παιχνίδι πάντως να μένει στη μνήμη, κυρίως για μια φάση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Μόλις 2 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και με το σκορ στο 36-45, ο Σενγκέλια όχι μόνο δεν κατάφερε να καρφώσει τη μπάλα σε μία ωραία προσπάθεια για την ομάδα του, αλλά κατάφερε να διαλύσει και το ταμπλό της ρακέτας, οδηγώντας σε διακοπή 20 λεπτών στο ματς.

Όταν αυτό ξεκίνησε ξανά όμως, η Μπασκόνια βρήκε τον τρόπο να πάρει ένα σημαντικό για τη συνέχεια διπλό, χάρη και στην ευστοχία της από τη γραμμή του τριπόντου, όπου είχε 52,6%.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-43, 58-57, 77-85

Τα στατιστικά των παικτών

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Μποστ 8 (2), Κρόκερ, Βιάλτσεβ, Γκριν 5 (1), Ζάιτσεβ 1, Μάρκοβιτς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μόνια 6 (2), Ζούμπκοβ 3 (1), Τζένκινς 13 (2), Τόμας 5, Μίκι 19 (1).

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Βόιτμαν 14 (2), Χουέρτας 5 (10 ασίστ), Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ 1, Πουαριέ 6, Σενγκέλια 8, Σιλντς 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίλιαρντ 14 (1).