Εθνική Ελλάδας: Ήττα από τη Σερβία στο U16 – video

ΦΩΤΟ ΕΟΚ

Με “βαριά” ήττα 77-55 από τη Σερβία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών, η Εθνική Ελλάδας, η οποία είχε ως πρωταγωνιστή τον Μπαζίνα, με 20 πόντους.

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με 77-55 από τη Σερβία και έτσι θα ψάξει την πρώτη της νίκη αύριο (10/8, 17:30) κόντρα στην Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Οι Έλληνες παίκτες ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και πήραν προβάδισμα στο σκορ, προηγούμενοι με 16-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια, καθώς με ένα “μπλακ άουτ” στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στο +19 (50-31, 27’), υπήρξε μια πρώτη αντίδραση (50-37, 28’) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 60-43. H διαφορά έφτασε στο +20 (68-48, 33’) για να “κλείσει” ακόμη υψηλότερα στο τελικό 77-55.

Δεκάλεπτα: 9-16, 37-24, 60-43, 77-55

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ευσταθιάδης, Γιαννόπουλος, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 11, Τσολάκης 5, Μπαζίνας 20, Γκίκας 2, Κολιός 2, Μαντζούκας 9, Μερμίγκης 4, Πετανίδης 2, Θεογιάννης 2