Πέμπτη, 18 Απρ.

Eurobasket 2017: Γλίτωσε το… κάζο η Γαλλία

Eurobasket 2017

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πολωνία, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-75, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Eurobasket 2017, στον οποίο μετέχει και η Ελλάδα. Η πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί αύριο ανάμεσα στην Γαλλία και την Σλοβενία. Καλύτερος παίκτης για τους Γάλλους ήταν ο Ερτέλ που είχε 23 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από τους Πολωνούς ξεχώρισε ο Βατσίνσκι με 15 πόντους.

Η Πολωνία αιφνιδίασε τους Γάλλους στο ξεκίνημα του αγώνα πετυχαίνοντας 9 «αναπάντητους» πόντους. Χαρακτηριστικό της πολύ κακής απόδοσης που είχε η Γαλλία στο 1ο δεκάλεπτο είναι πως χρειάστηκε 5 λεπτά αγώνα για να βάλει το πρώτο καλάθι της. Οι «τρικολόρ» στο τέλος του δεκαλέπτου με ένα σερι 4-0 μείωσαν σε 20-13. Οι Πολωνοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +8 (34-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία βελτιώθηκε αισθητά και με επιμέρους σκορ 10-1 στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου μείωσε στον πόντο (52-51 στο 30΄). Η Πολωνία στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου έδειξε να ξαναπαίρνει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο Ερτελ με 4 διαδοχικούς πόντους έφερε εκ νέου την Γαλλία σε απόσταση βολής. Στο 33΄ η Γαλλία με τρίποντο του Τζάκσον πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (59-61). Στη συνέχεια ο αγώνας έγινε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Γαλλία, όμως, ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο δίλεπτο και με ένα τρίποντο του Ερτέλ 45΄΄ πριν την λήξη «σφράγισε» την νίκη, που ήρθε με το τελικό 75-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-26, 52-51, 75-78

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάικ Τέιλορ): Σοκολόφσκι 8, Τσελ 14 (3), Κούλιγκ 3, Ζαμοΐσκι 2, Πονίτκα 12 (1), Βατσίνσκι 15 (2), Κόζαρεκ 10 (2), Γκιέλο 5 (1), Καρνόβσκι 4, Χρίτσανιουκ, Γκρουσέσκι 2.

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Σεραφέν 8, Ερτέλ 23 (1), Ντιό 6 (2), Λοβέρν 6, Φουρνιέ 4, Ντε Κολό 8, Ντιαό 13 (2), Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 3, Τουπάν, Τζάκσον 5 (1).