Σάββατο, 27 Απρ.

Euroleague: “Σκότωσε” τη Ζαλγκίρις ο Ρούντι! πρώτη νίκη για τη Χίμκι του Μπαρτζώκα – videos

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε την αήττητη πορεία της στη φετινή Euroleague, επικρατώντας και επί της Ζαλγκίρις εκτός έδρας, χάρη σε ένα “κρεσέντο” του Ρούντι Φερνάντες έξω από τη γραμμή του τριπόντου στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Πρώτη νίκη για τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα επί της Γκραν Κανάρια.

Όπως και κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στη Ζαλγκίριο Αρένα, η Ζαλγκίρις “υπέκυψε” στο τέλος στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης, παρότι βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα με 79-90.

Μετά την άλωση του ΟΑΚΑ, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε δυνατά το ματς, όμως τα 4 φάουλ του Ντέιβις έδωσαν την ευκαιρία στην πρωταθλήτρια Ευρώπης να κάνει ντέρμπι το ματς στο τέλος. Εκεί ο Ρούντι Φερνάντεθ αποδείχθηκε “καυτός” και με τρία τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, “σκότωσε” τους Λιθουανούς για το 79-90 και την 5η νίκη της “Βασίλισσας” μετά από 5 ματς στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 44-43, 68-65, 79-90

Τα στατιστικά των παικτών

Ζαλγκίρις: Ντέιβις 11, Γουόλτον 5, Γουόλτερς 16 (8/11 δίποντα), Γουόλκαπ, Βέστερμαν 3 (1), Γιανκούνας 18 (9/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιρούτις, Μιλάκνις 7 (2), Γουάιτ 4, Γκριγκόνις 3, Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 10 (1).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 7 (1), Ράντολφ 16 (2), Φερνάντεθ 15 (5/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Καμπάσο 6 (1), Αγιόν 13 (10 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 4, Γιουλ 10 (1), Ντεκ 8, Τέιλορ 2.

Νωρίτερα, η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague, “σαρώνοντας” την πρωτάρα Γκραν Κανάρια με 87-72, έχοντας και πάλι για πρώτο σκόρερ τον Αλεξέι Σβεντ.

Η ρωσική ομάδα ήταν από την αρχή “κυρίαρχη” στον αγώνα και με τον αρχηγό της να έχει 24 πόντους με 5 τρίποντα και 7 ασίστ, έφθασε να προηγείται και με διαφορές άνω των 20 πόντων, πριν πάρει τελικά τη νίκη με +15.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-33,  77-53, 87-72

Χίμκι: Σβεντ 24 (5/12 τρίποντα, 7 ασίστ, 6 λάθη), Μποστ 7 (1), Κρόκερ17 (3), Βιάλτσεφ, Ζαΐτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 15 (2), Γκουμπάνοβ, Τζένκινς 10 (2), Τόμας 6, Μίκι 6.

Γκραν Κανάρια: Όλιβερ 2, Χάνα 6 (1), Έρικσον 8 (2), Μπάλβιν 6, Μπάεζ 5 (1), Πασέτσνικς 9 (9 ριμπάουντ), Παουλί 8, Ραμπασέδα 2, Έβανς 5, Στρόμπερι 9, Φίσερ 7, Τιλί 5 (1).