Euroleague: Σταμάτησε τη Φενέρ ο Μπαρτζώκας! Θρίαμβος χωρίς Σβεντ – video

ΦΩΤΟ twitter

Η Χίμκι του Γιώργο Μπαρτζώκα υποχρέωσε τη Φενέρμπαχτσε μόλις στη 2η ήττα της στη Euroleague, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη στην παράταση με σκορ 84-78, παρότι αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ.

Σε ένα ματς “θρίλερ” στη Ρωσία, η Χίμκι πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, αφού επικράτησε με 84-78 και σταμάτησε το τρομερό σερί της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη Euroleague.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρότι πήγαν να… αυτοκτονήσουν στο τέλος, η τύχη δεν τους γύρισε την πλάτη. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε δύο βολές με τον Μάρκοβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και στη συνέχεια και δύο ριμπάουντ, γεγονός που έδωσε στον Μέλι τη δυνατότητα να πάει στη γραμμή σχεδόν σε νεκρό χρόνο και με το σκορ στο 72-71. Ο Ιταλός έχασε όμως μία βολή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και τα κατάφεραν σχετικά εύκολα, με το τελικό 84-78 να τους χαρίζει μια μεγάλη νίκη, διατηρώντας τους “ζωντανούς” στη διεκδίκηση της εισόδου στην 8άδα της κατάταξης.

Τα στατιστικά των παικτών

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Μποστ 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κρόκερ 10, Βιάλτσεβ 2, Γκριν 9 (3/3 βολές, 3/4 δίποντα), Μάρκοβιτς 13 (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιλ 12 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ζούμπκοβ 3, Τζένκινς 9, Τόμας 5, Μίκι 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 9 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαχμούτογλου 18 (4/7 τρίποντα), Κάλινιτς 5 (1/5 τρίποντα), Σλούκας 11 (9/9 βολές, 1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 6 (5 ασίστ), Βέσελι 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντίξον 6, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 2, Λοβέρν.