13oC Αθήνα

Euroleague: “Βόμβα” στη Ρωσία! Έκανε break στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας η Μπασκόνια – videos

ΦΩΤΟ intime

Η πρώτη έκπληξη και το πρώτο break στα πλέι οφ της φετινής Euroleague είναι γεγονός, με τη Μπασκόνια να “αλώνει” την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 78-68, να ισοφαρίζει τη σειρά σε 1-1 και να επιστρέφει πλέον στην έδρα της για να διεκδικήσει την πρόκριση στο Final 4.

Μετά από μία “βαριά” πρώτη ήττα, η Μπασκόνια εμφανίστηκε εντελώς αλλαγμένη στο δεύτερο ματς της σειρά των πλέι οφ κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 78-68.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, ξεκινώντας δυνατά το ματς με +9 στην πρώτη περίοδο για να αντέξει στη συνέχεια στην αντεπίθεση των Ρώσων και να πάρει προβάδισμα νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο και έληξε με σκορ 52-66. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος, χωρίς να καταφέρει όμως ούτε να μειώσει τη διαφορά.

Σιλντς και Χίλιαρντ οδήγησαν επιθετικά τους Βάσκους με 15 και 16 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που ο Πουαριέ ήταν “κυρίαρχος” μέσα στη ρακέτα και έκανε ρεκόρ στα ριμπάουντ σε μία σεζόν στη Euroleague. Μόνο ο Κλάιμπερν στάθηκε στο ύψος του για τους Μοσχοβίτες, με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα στατιστικά των παικτών

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 6 (2/7 σουτ, 1 ασίστ), Μπολομπόι, Πίτερς 2, Ούχοφ, Ροντρίγκεθ 14 (4/9 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 14 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίγκινς 15 (2), Χάκετ 2, Κουρμπάνοφ 7 (1), Χάινς 4, Χάντερ 4

Μπασκόνια: Βιλντόζα 7 (1), Βόιτμαν 4, Χουέρτας 1, Τζάνινγκ 3 (1), Ντιοπ, Πουαριέ 14 (6/6 δίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζόουνς, Σενγκέλια 7 (1), Γκαρίνο 11 (1), Σιλντς 15 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Χίλιαρντ 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές)