Παρασκευή, 17 Μαΐ

Φορτσάρει η ΑΕΚ! “Τεράστιος” Ηρακλής στη Ρόδο – 100άρα ο Ιωνικός στο Περιστέρι

ΦΩΤΟ intime

Σε ανοδική πορεία η ΑΕΚ – Από το Νοέμβριο του 2016 είχε να πάρει νίκη η Ένωση στην έδρα του ΠΑΟΚ για την Basket League (71-67)! Μεγάλη νίκη του Ηρακλή επί του Κολοσσού στο Ρόδο (88-86) – Ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε με 100-95 του Περιστερίου, μετά από ένα απίστευτο ματς που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση!

Την 5η της σερί νίκη στη Basket League πήρε η ΑΕΚ, που επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 7-67. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ένωσης στην Πυλαία -για το πρωτάθλημα- μετά το Νοέμβριο του 2016.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πέρασε τα προηγούμενα δύο χρόνια στον πάγκο του ΠΑΟΚ και είδε την ΑΕΚ να παίρνει το “ροζ φύλλο” αγώνα (ρεκόρ 6-4), μετά από μεγάλη “μάχη” και να ρίχνει το ρεκόρ του “δικέφαλου του Βορρά” στο 3-7.

Η ΑΕΚ είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! Κορυφαίος ο Σαντ-Ρος με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Ματσιούλις (12 π.) και Λάνγκφορντ (11 π. πετυχαίνοντας μάλιστα και το κρίσιμο τελευταίο σουτ). Από το “δικέφαλο του Βορρά” ξεχώρισαν οι Νόουλς (11 π.) και Σαρικόπουλος (9 π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

Ο Ηρακλής ήταν ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά του αγώνα του στην έδρα του Κολοσσού, είδε τον Μπρέιζελτον να αστοχεί σε λέι απ στο φινάλε (για την ισοφάριση) και πέρασε από τη Ρόδο με σκορ 88-86. Στο 5-5 ανέβασε το ρεκόρ του ο Γηραιός, ενώ έριξε στο 4-6 τους νησιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

Σημαντική νίκη πέτυχε η Λάρισα, η οποία επικράτησε του Ρεθύμνου με 82-65. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κυριάρχησε απόλυτα, και έφτασε ξεκούραστα στο θετικό αποτέλεσμα, που την ανέβασε στο 3-7. Ίδιο ρεκόρ και για το Ρέθυμνο, που ήταν κάκιστο στο πρώτο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65

Σε ένα από τα συναρπαστικότερα παιχνίδια της φετινής Α1 μπάσκετ, ο Ιωνικός επικράτησε του Περιστερίου με 100-95 μετά από δύο παρατάσεις (κανονικός αγώνας 77-77, πρώτη παράταση 85-85), στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Παλαιού Φαλήρου, και εδραιώθηκε στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης. Ο συγκλονιστικός Στιβ Μπαρτ πέτυχε 35 πόντους (με 15/16 βολές) για τους νικητές, που ανέβηκαν στο 6-4, ενώ κρίσιμες βοήθειες σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού έδωσε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (19π.).

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Προμηθέας επικράτησε στην Πάτρα 77-66 του Λαυρίου, για τη 10η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, επέστρεψε στις νίκες (μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από την ΑΕΚ) και παράλληλα έπιασε στη δεύτερη θέση της κατάταξης το Περιστέρι.