Πέμπτη, 9 Μαΐ

Η Φενέρμπαχτσε πήρε τη ματσάρα με ΤΣΣΚΑ! video

ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Τεράστια νίκη επί της ΤΣΣΚΑ στην Κωνσταντινούπολη για τη Φενέρμπαχτσε (79-75). Ο Ομπράντοβιτς πήρε τη “μάχη” κόντρα στον Ιτούδη, με την άμυνα να είναι το “κλειδί” του 9ου σερί θετικού αποτελέσματος της τουρκικής ομάδας. Ανατροπή στο φινάλε με επιμέρους 12-1!

Με τον Γιάν Βέσελι να θυμίζει… οδοστρωτήρα (19π., 10ρ., 3ασ., 2κλ., 1 μπλοκ), η Φενέρμπαχτσε πήρε το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Euroleague κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (79-75) μετά από τεράστια ανατροπή (σ.σ. 36-48 στο ημ.).

Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς θριάμβευσε στη “μάχη” με τον κουμπάρο του, Δημήτρη Ιτούδη μέσα στην Κωνσταντινούπολη, με την ομάδα του να έχει απόλυτη κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ (14 έναντι 1!).

Με την αποψινή επιτυχία η Φενέρ, που έδωσε ρεσιτάλ άμυνας στην τρίτη περίοδο (σ.σ. κράτησε χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους για 6 λεπτά, τρέχοντας σερί 16-0 και προσπερνώντας με 52-50 στο 26΄), διεύρυνε σε 9-0 το αήττητο σερί της, ενώ αύξησε σε 12-1 το ρεκόρ της, υποχρεώνοντας τους Ρώσους στην τρίτη εφετινή ευρωπαϊκή απώλεια.

Τα δεκάλεπτα:18-26, 36-48, 60-62, 79-75

Η Αναντολού Εφές επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague, διαλύοντας την Μπουντούσνοστ στην Κωνσταντινούπολη με 106-68.

Η ομάδα του Αταμάν ήταν τρομερή στα τελευταία (περίπου) 14 αγωνιστικά λεπτά του αγώνα καθώς σημείωσε 47 πόντους και κατάφερε να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 9-4, ρίχνοντας την ομάδα του Μαυροβουνίου στο 3-10.

Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Μπομπουά με 22 πόντους, ενώ από 17 και 15 πόντους αντίστοιχα είχαν οι Μότουμ και Σίμον. Από την ομάδα του Μαυροβουνίου, που έπεσε στο 3-10, ξεχώρισε ο Ερλ Κλαρκ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68

Η Μπασκόνια δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο κόντρα στην Γκραν Κανάρια. Όταν όμως κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της, μετέτρεψε τον ισπανικό “εμφύλιο” στην Euroleague σε… περίπατο (προηγήθηκε ακόμα και με 20 π. στο τέταρτο δεκάλεπτο), επικρατώντας με 84-71.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έπαιξε εκπληκτική άμυνα μετά την πρώτη περίοδο, κράτησε την Γκραν Κανάρια στους 26 πόντους σε ένα διάστημα 22 λεπτών και έφτασε στην τέταρτη της νίκη τους τελευταίους πέντε αγώνες και έκτη συνολικά.

Οι Τζάνινγκ (16), Σιλντς (16), Γκρέιντζερ (15), Βιλντόζα (13) και Ντιόπ (10) ήταν οι παίκτες που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές, που… έπιασαν την Μπαρτσελόνα στη βαθμολογία. Από τους ηττημένους (έπεσαν στο 5-8) ξεχώρησε ο Κιμ Τιλί (11).

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84.