Ιστορική νίκη για Λαύριο! “Λύγισε” την Ντνίπρο

Την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του πανηγύρισε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε εντός έδρας της Ντνίπρο με 82-73 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη προκριματική φάση του Europe Cup.

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του στα παρθενικό του ευρωπαϊκό παιχνίδι, επικρατώντας της Ντνίπρο με 82-73 στον πρώτο αγώνα για την Α’ προκριματική φάση του Europe Cup.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε σημαντικό προβάδισμα (+9), το οποίο καλείται να υπερασπιστεί στη ρεβάνς της Ουκρανίας (26/9), προκειμένου να πάρει την πρόκριση στη β΄ προκριματική φάση.

Με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (15π.) σε ρόλο πρωταγωνιστή στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, τον Ντόρον Λαμπ να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και τους γηπεδούχους να δίνουν ρεσιτάλ δημιουργίας (17ασ.) και άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο, το Λαύριο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο πρώτο μέρος και να πάρει τη νίκη.

Από τους Ουκρανούς ξεχώρισε ο Ολεξάντρ Μίσουλα, με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 15 (6/13 σουτ), Κακλαμανάκης 7, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 16, Λούντζης 8, Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον 0/7 σουτ, Μιλόσεβιτς 12 (7 ριμπάουντ), Νίξον 10, Οντιάσε 6 (7 ριμπάουντ), Περράκης.
ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοβ): Κοζεμιάκιν 7, Κουσνίροβ 4, Μίσουλα 23 (5/11 τρίποντα), Νατιάζκο 2, Προκοπένκο 2, Ρέβζιν 8, Σούντελ 4 (6 λάθη), Σίζοβ, Τιμοφεγιένκο 15, Ζακουρντάιεβ 8.