Ήττα-σοκ για την ΑΕΚ στο Περιστέρι! Πρώτη “βόμβα” στη Basket League

Η ΑΕΚ ήταν το πρώτο θύμα έκπληξης στη φετινή Basket League, αφού στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, η Κυπελλούχος Ελλάδας και κάτοχος του Basketball Champions League, ηττήθηκε με 83-80 από τη “νεοφώτιστη” ομάδα του Περιστερίου.

Πρώτη “βόμβα” στην ελληνική Basket League, με την ΑΕΚ να “λυγίζει” στο Περιστέρι από την τοπική ομάδα, στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, με 83-80 και να ξεκινάει με το… αριστερό τη χρονιά.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μπήκε “νωχελικά” στο ματς και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και να φθάσουν τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους. Η Ένωση “ξύπνησε” πολύ αργά στο ματς και παρά την αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο με κάποια μεγάλα σουτ των παικτών της, δεν κατάφερε τελικά να αποφύγει την ήττα.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 7-11 στο 5′, στην άμυνα όμως δεν έβρισκε λύσεις κόντρα στον Χάροου, ο οποίος με προσωπικά καλάθια γύρισε τούμπα το ματς για το 16-11 στο 8′ και το 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι εμφανίστηκε ακόμη καλύτερο και με «όπλο» την πιεστική άμυνα, αλλά και την υπεροχή στα ριμπάουντ, έβαλε την Ένωση στα… σχοινιά, αφού με σερί 13-0 έφθασε το σκορ στο 30-17 για να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος με το εντυπωσιακό +19 (44-25).

Ο Λούκα Μπάνκι προσπάθησε να διορθώσει τα πράγματα στο ημίχρονο και η ομάδα του μείωσε αρχικά, όμως ένα νέο σερί των γηπεδούχων με τον ασταμάτητο Χάροου, έφερε και πάλι τη διαφορά στα επίπεδα του +20, για το 67-47, στο 30ο λεπτό.

Το ματς φάνηκε να έχει κριθεί, όμως οι Λαρεντζάκης και Ράταν-Μέις με διαδοχικά καλάθια μείωσαν γρήγορα σε 67-55 στο 32′, για να βάλει “φωτιά” στο ματς ο Γιαννόπουλος, που ευστόχησε σε τρίποντο για το 70-62. Ο “Δικέφαλος” άρχισε να το πιστεύει στο σημείο αυτό και με τους Ράταν-Μέις και Χάντερ μείωσε σε 76-71, για να βάλει ένα μεγάλο τρίποντο ο πρώην “κιτρινόμαυρος”, Παναγιώτης Βασιλόπουλος και να “σφραγίσει” ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.Το μόνο που άλλαξε στη συνέχεια ήταν το σκορ, με την ΑΕΚ να μειώνει κι άλλο τη διαφορά, για το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

Τα στατιστικά στο Περιστέρι – ΑΕΚ

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (1), Γκρέι 10 (1), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 16 (2)
ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 (2), Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Μάγιες 22 (3), Μωραϊτης, Σάκοτα 5 (1), Καββαδάς, Γιαννόπουλος 5 (1), Τσαλμπούρης, Γκρίφιν 13 (3), Ρόμπερσον 4