Σάββατο, 27 Απρ.

“Μαγκιά” της ΑΕΚ στη Βενετία! Θρίαμβος μετά από ματς – θριλερ [vid]

ΑΕΚ
aekbc.gr

Τέτοια ματς φέρνουν τον κόσμο στα γήπεδα! Η ΑΕΚ ήταν συγκλονιστική στην έδρα της Βενέτσια και έφυγε από το “σπίτι” της πρωταθλήτριας Ιταλίας με τη νίκη (103-101), σε ματς που κρίθηκε στην παράταση. Έτσι η Ένωση πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League. Κορυφαίος ο Γκριν – Το “διπλό” ήρθε κάρφωμα του Ντελρόι Τζέιμς 2” πριν από τη λήξη!

Μπορεί κόντρα σε Εστουδιάντες και Άρη να πίκρανε τον κόσμο της, αλλά το βράδυ της Τρίτης η ΑΕΚ φρόντισε να αλλάξει το κλίμα και να δείξει πως είναι ικανή για μεγάλα πράγματα.

Μετά από ένα ματς θρίλερ, η μπίλια έκαστε στο… κιτρινόμαυρο και η ΑΕΚ νίκησε με 103-101 την Βενέτσια στην παράταση (85-85κ.α.), σε ματς για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Έτσι, η Ένωση έκανε την πρώτη της φετινή νίκη στη διοργάνωση, “αλώνοντας” την έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας. Στην επόμενη αγωνιστική της υποχρέωση στο Champions League η ΑΕΚ υποδέχεται τη Μπάνβιτ.

Στο φινάλε της παράτασης ήρθε το “διπλό”

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με την Εστουδιάντες με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και σαφέστατα με μεγαλύτερη όρεξη και νεύρο.

Ο Μάικ Γκριν, που τον τελευταίο καιρό αμφισβητήθηκε έντονα, ήταν ο κορυφαίος της Ένωσης πετυχαίνοντας 23 πόντους και παίρνοντας την ομάδα στην πλάτη του στις τελευταίες επιθέσεις. Μεγάλη εμφάνιση και από τους Σάκοτα και Μαυροειδή, με 15 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Το… θρίλερ κρίθηκε στην τελευταία του φάση. Ο Γκριν βρήκε διάδρομο στην άμυνα της Βενέτσια και με κάρφωμα μπροστά στον Μπραμος πέτυχε το νικητήριο καλάθι του αγώνα, 2΄΄ για το φινάλε της παράτασης.

Πρωταγωνιστές για την Βενέτσια ήταν οι Ορέλικ (25 π. και 10 ριμπ.) και Τζόνσον (20), ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Μάικ Μπράμος.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85 (κ.α.), 101-103 (παρ.).

Bενέτσια (Ουόλτερ Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8 (2), Πέριτς 19, Τζόνσον 20 (3), Μπράμος 10 (2), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Ορελίκ 25 (4), Μπολπίν, Μπιλίγκα 6, Ουάτ 9.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 12, Τζέιμς 4, Γκριν 23 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (1), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (2), Μπάρλοου 13 (3), Μαυροειδής 18, Σι.