Μακάμπι – Ολυμπιακός: Aνίκητος Θρύλος!

O Ολυμπιακός αν και… πέρασε δια πυρός και σιδήρου στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τη Μακάμπι, πήρε τη νίκη στο Τελ Αβίβ.
Οι Πειραιώτες νίκησαν 68-69 και έκαναν το “3 στα 3” στην Euroleague.

Το live του Μακάμπι – Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Ισραήλ -με κορυφαίους τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ- και τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι που του έβαλε πολλά εμπόδια από το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ήταν ξεκάθαρο -ακόμα και τις φορές που η αντίπαλός τους περνούσε μπροστά στο σκορ- ότι οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς το βασικό τους “όπλο” ήταν η άμυνά τους και κράτησαν τη γηπεδούχο στους 68 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς (4-12), αλλά η Μακάμπι απάντησε με ένα σερί 9-0 και το δεκάλεπτο έληξε ως… ντέρμπι (18-18).

Η Μακάμπι είχε κενά στην άμυνα, ο Ολυμπιακός τα ανακάλυψε και άρχισε να τη σφυροκοπά στα σημεία που πονούσε. Βοήθησε ο Παπαπέτρου επιθετικά, ενώ αμυντικά οι Πειραιώτες δούλευαν σωστά.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν έδωσε πολλά δικαιώματα στη Μακάμπι και πήγε στα αποδυτήρια με το 33-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε ακόμη πιο βαθιά ανάσα επιθετικά, καθώς το χέρι του Πρίντεζη πήρε… φωτιά και με οκτώ πόντους έκανε το 43-51, 20′ ‘ πριν από το τέλος της περιόδου.

Η άμυνα της ομάδας του Πειραιά χαλάρωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο και η Μακάμπι έφτανε εύκολα στο καλάθι με τους Τζάκσον και Τάιους και μείωσαν σε 54-56. Οι Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ βοήθησαν σε όλες τις γραμμές και ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα (61-67). Ομως, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ρολ και καλάθι του Κόουλ μείωσαν σε 68-69 στα 31’ ‘. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά και ο Κόουλ στο τέλος ήταν επίσης άστοιχος σε σουτ που επιχείρησε και η μπάλα βρήκε ταμπλό και σίδερο…

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 45-51, 68-69

Μακάμπι (Σπάχια): Τόμας 2, Ρολ 7 (1), Κέιν 6, Τάιους 6, Ντιμπαρτολομένο 4, Κοέν, Κόουλ 22 (1), Μπόλντεν 7, Παραχούσκι, Ζούσμαν, Τζάκσον 14 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 4, Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 8 (8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 21 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Παπανικολάου 7 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 4, Τόμπσον 4.

Μακάμπι (στατιστικά): 68 πόντοι (23/47 δίποντα-48.9%, 3/15 τρίποντα-20%, 13/14 βολές-92.9%), 36 ριμπάουντ (5-31), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.

Ολυμπιακός (στατιστικά): 69 πόντοι (19/39 δίποντα-48.7%, 7/28 τρίποντα-25%, 10/12 βολές-83.3%), 34 ριμπάουντ (4-30), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.