Μπασκόνια – Παναθηναϊκός: “Αυτοκτονία” και διαμαρτυρία! [vid]

ΦΩΤΟ eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μία ανάσα από το να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του στην Euroleague, ωστόσο η Μπασκόνια και για την ακρίβεια ο Μπομπουά είχε διαφορετική άποψη. Με καλάθι του Γάλλου γκαρντ, 1,5 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα, οι Βάσκοι επικράτησαν των “πράσινων” με 85-84 στη Βιτόρια, για την πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το διπλό, μιας και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 80-84, 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Ωστόσο, αυτοκτόνησε στις επόμενες φάσεις. Ο Γκρέιντζερ έκανε το 83-84 με τρίποντο στο 39:33 και με 27 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Παππάς πήρε την απόφαση να “μπουκάρει” στο καλάθι των Βάσκων.

Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ πήγε να αφήσει την μπάλα στο καλάθι, ωστόσο του έγινε καθαρό φάουλ που δεν δόθηκε από τους διαιτητές (διαμαρτυρήθηκαν οι “πράσινοι), με τον 27χρονο άσο να αστοχεί και τον Μπομπουά να “σκοτώνει” τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια της φάσης, γράφοντας το τελικό 85-84 στον αιφνιδιασμό.

Με 1,5 δευτερόλεπτο να απομένει για το φινάλε του αγώνα, ο Καλάθης έκανε την επαναφορά, αλλά ο Ρίβερς δεν πρόλαβε καν να σηκωθεί για το σουτ της νίκης. Έτσι, οι “πράσινοι” υπέστησαν την τρίτη ήττα τους (όλες μακριά παό την έδρα τους) στην Euroleague κι έπεσαν στο 2-3. Αντίθετα, η Μπασκόνια πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στη διοργάνωση κι ανέβηκε στο 1-4.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκρέιντζερ με 20 πόντους, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας στις ασίστ, μοιράζοντας 13 τελικές πάσες! Ο Έλληνας γκαρντ πρόσθεσε και 14 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για το “τριφύλλι” ήταν ο Παππάς με 22 πόντους.

Δείτε τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός πήρε κάτω από τη βάση στο πρώτο ημίχρονο σε ότι αφορά τα αμυντικά του καθήκοντα. Επέτρεψε στην Μπασκόνια να τρέξει, αντί να προσπαθήσει να κοντρολάρει τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να δεχθεί σχεδόν 50 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλά ελεύθερα περιφερειακά σουτ, αλλά ευτυχώς για το “τριφύλλι” δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν δύο φορές με διψήφιες διαφορές (22-11 στο 8′ και 42-32 στο 17′), αλλά οι “πράσινοι” είχαν απαντήσεις δια χειρός του Παππά. Στη δεύτερη περίοδο μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα και οι Σίνγκλετον και Ρίβερς, με τη διαφορά να μειώνεται στους  δύο πόντους (47-45) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι “πράσινοι” ανέβασαν στροφές στο πίσω μέρος του παρκέ και με τους Γκιστ και Καλάθη να συνδυάζονται άψογα, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 63-67. Οι “πράσινοι” κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου κι “αυτοκτόνησαν”.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Τίμα 9 (3/8 τρίποντα), Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 2, Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Μπομπουά 15 (2), Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 20 (1/5 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 15 (6/11 δίποντα), Γκαρίνο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (1/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 12 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Παππάς 22 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ντένμον 2, Γκιστ 16 (7/7 δίποντα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ, Λοτζέσκι (0/4 σουτ), Καλάθης 14 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 14 ασίστ).