Μπουντούτσνοστ – Παναθηναϊκός: Πρώτο διπλό με σούπερ Τόμας! – videos

Με τον Τόμας να κάνει σούπερ ματς στην επίθεση και τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να βοηθούν και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το πρώτο διπλό του στη Euroleague, επικρατώντας της Μπουντούτσνοστ με 72-67 μέσα στην Ποντγκόριτσα.

Μία ακόμη προβληματική εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague, καθώς οι κακές επιλογές και τα άστοχα σουτ, δεν του επέτρεψαν να “καθαρίσει” από την αρχή το ματς κόντρα στη Μπουντούτσνοστ και χρειάστηκε κάποια μεγάλα σουτ του Τόμας στο 4ο δεκάλεπτο για να επιστρέψει στις νίκες και να πανηγυρίσει το πρώτο φετινό διπλό του, κόντρα στην πιο αδύναμη ομάδα της διοργάνωσης.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Αμερικανός φόργουορντ με 14 πόντους και 4 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Πασκουάλ, έχοντας σημαντική βοήθεια από τον Παπαπέτρου (13 πόντους, 6 ριμπάουντ) και τον Παπαγιάννη, που βοήθησε σε άμυνα και επίθεση. Εξαιρετικός μέχρι και το 30′ ο Καλάθης με 10 πόντους και 9 ασίστ, αλλά και άστοχος στα σουτ του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ λόγω της καλής του άμυνας, όμως παρότι έκλεβε διαρκώς μπάλες από τους Μαυροβούνιους, οι κακές επιλογές και τα άστοχα σουτ στην επίθεση, κρατούσαν στο ματς τη Μπουντούτσνοστ και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το ενδεικτικό 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος των Παπαγιάννη και Τόμας, άλλαξε αρχικά την εικόνα. Ο Έλληνας σέντερ ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Αμερικανός έβαλε σερί, τα δύο μοναδικά τρίποντα του Τριφυλλιού στο πρώτο ημίχρονο για το 15-24 και το 17-26 στο 13′. Στη συνέχεια όμως, οι “πράσινοι” άρχισαν ξανά να χάνουν εύκολα καλάθια, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Μαυροβουνίου να επιστρέψει ξανά το ματς και να ισοφαρίσει σε 31-31 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο γήπεδο και έκανε γρήγορα το 31-36, όμως η Μπουντούτσνοστ “απάντησε” και πάλι, περνώντας μάλιστα και μπροστά στο σκορ με 38-35, χάρη και σε έναν “καταιγισμό” από τρίποντα. Ο Λοτζέσκι με δικά του μεγάλα σουτ έξω από τη γραμμή “κράτησε” τους “πράσινους” σε αυτό το διάστημα, πριν αναλάβει πρωτοβουλία ο Καλάθης.

Ο αρχηγός του Τριφυλλιού έδωσε διαδοχικά καλάθια στην επίθεση είτε σκοράροντας είτε πασάροντας και έφερε και πάλι τους “πράσινους” σε θέση “οδηγού” για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 47-50.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου, πριν βρει και πάλι κάποια σουτ από μακριά ο Παναθηναϊκός. Λεκαβίτσιους και Τόμας σκόραραν έξω από τη γραμμή και αύξησαν τη διαφορά στο +7 για το 49-56. Ο Αμερικανός συνέχισε μάλιστα να είναι “καυτός” από το τρίποντο και με τον Παπαπέτρου να στέκεται στο πλευρό του, οι “πράσινοι” κατάφεραν να “καθαρίσουν” το ματς, παρότι πλησίασαν στην… αυτοκτονία στο τέλος, πριν χάσει ο Όμιτς ένα εύκολο καλάθι στο 67-71.

Το τελικό 67-72, έδωσε την τρίτη νίκη για τον Παναθηναϊκό στη φετινή Euroleague και την πρώτη εκτός έδρας στη διοργάνωση, μετά την ήττα στο Μόναχο από τη Μπάγερν, ενώ η Μπουντούτσνοστ γνώρισε την 5η ήττα της σε 5 ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72

Τα στατιστικά των παικτών

Μπουντούτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ιβάνοβιτς 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σέχοβιτς, Ερλ Κλαρκ 9 (1), Μπάροβιτς 7 (3/8 δίποντα σε 9:58), Κότι Κλαρκ 2, Γκόρντιτς 7 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλιτς 6, Όμιτς 16 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόποβιτς 2

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/5 τρίποντα), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παππάς 6 (1/2 δίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκιστ 5 (1), Λεκαβίτσιους 3 91), Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 10 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου