NBA: Φοβερός Ίρβινγκ! “Καθάρισε” τους Ράπτορς – video

Οι Σέλτικς ήταν οι νικητές του ντέρμπι Ανατολής με τους Ράπτορς. Οι Κέλτες επικράτησαν εντός έδρας της ομάδας του Τορόντο με 123-116 στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ, ο οποίος έκανε “όργια”, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα των Ράπτορς. Ο άσος των Σέλτικς σκόραρε 23 πόντους στην 4η περίοδο και την παράταση με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, ενώ συνολικά τελείωσε το ματς με 43 πόντους κι 11 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής, με 18/26 σουτ, 4/6 βολές και μόλις 3 λάθη!

Για την ομάδα του Τορόντο,  που γνώρισε την 3η σερί ήττα της, double double έκανε ο Κουάι Λέοναρντ με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Σαράντα τρεις (43) πόντους πέτυχε και ο Άντονι Ντέιβις  στη νίκη των Πέλικανς  επί των Νικς με 129-124. Ο σούπερ σταρ της Νέας Ορλεάνης έφτασε σε double double, μαζεύοντας και 17 ριμπάουντ, βοηθώντας την ομάδα του να επιστρέψει από το -19 και να φτάσει σε μία δύσκολη νίκη, την τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια της.