NBA: Όλα από την αρχή! Με τρομερό ΛεΜπρόν οι Καβαλίερς νίκησαν τους Σέλτικς [vid]

Οι Καβαλίερς υπερασπίστηκαν ξανά την έδρα τους, επικρατώντας των Σέλτικς με 111-102 στον τέταρτο τελικό της Ανατολής. Η ομάδα του Κλίβελαντ έφερε τη σειρά στα ίσια (2-2) και θα ψάξει το “μπρέικ” στη Βοστώνη για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του NBA.

Με ηγέτη τον εκπληκτικό ΛεΜπρον Τζέιμς, που πέτυχε 44 πόντους, οι Καβαλίερς νίκησαν με 111-102 τους Σέλτικς στο Κλίβελαντ και ισοφάρισαν σε 2-2 στη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Οι Καβαλίερς κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με 68-53, οι Σέλτικς μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 96-89, προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά χωρίς επιτυχία.

Ο «βασιλιάς» έφτασε στους 44 πόντους με 8/15 δίποντα, 9/13 τρίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ μοίρασε 3 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο, αλλά και έκανε 7 λάθη σε 42 λεπτά που αγωνίστηκε. Double double  από τον Τρίσταν Τόμπσον με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα της Βοστώνης ήταν ο Μπράουν με 25 πόντους, ενώ double double  έκανε ο Ροζίερ με 16 πόντους και 11 ασίστ.

Τώρα η ομάδα του Κλίβελαντ θα επιχειρήσει το break στο TD Garden τα ξημερώματα της Πέμπτης.