Τρίτη, 23 Απρ.

NBA: Πολ Τζορτζ για MVP! Υπέγραψε το “θρίλερ” της Γιούτα – video

Με καλάθι του Πολ Τζορτζ στα 1,6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, οι Θάντερ πέρασαν από τη Γιούτα, επικρατώντας των Τζαζ με 148-147 στη δεύτερη παράταση.

Ο Πολ Τζορτζ, ο οποίος διανύει μια τρομερή χρονιά, όντας από τα φαβορί για την κατάκτηση του βραβείου του MVP, πέρασε στο πρώτο βήμα τον Τζο Ινγκλς και σκόραρε προ του Ρούντι Γκομπέρ με ένα “ψηλοκρεμαστό” floater, δίνοντας στους Θάντερ τη 12η νίκη τους στα τελευταία 14 ματς!

Ο “PG-13” ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 45 πόντους (12/18 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 6/6 βολές), 9 ριμπάουντ κι 7 ασίστ σε 50 λεπτά συμμετοχής, έχοντας πλέον σκοράρει +45 πόντους στα 3 από τα 4 τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει το παρών! Αυτή, μάλιστα, ήταν η 7η φετινή του 40άρα, με τον μέσο όρο πόντων του να ανέρχεται στους 28.9 και με την υποψηφιότητά του για το βραβείο του MVP να ενισχύεται!

Από την άλλη, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 43 πόντους (9/16 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 7/10βολές), 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 λάθη σε 43 λεπτά συμμετοχής.