24oC Αθήνα

NBA: Ρεκόρ ο Αντετοκούνμπο! Διασύρθηκαν οι Μπακς [vids]

Αντετοκούνμπο

Η μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν είχε… αντίκρισμα για τους Μιλγουόκι Μπακς, που γνώρισαν βαριά ήττα από τους Ντάλας Μάβερικς (111-79). Ρεκόρ καριέρας για τον «Greek freak».

Η νέα ηγετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετή να… βοηθήσει τους Μιλγουόκι Μπακς, που ηττήθηκαν μ ε το… βαρύ 111-79 από τους Ντάλας Μάβερικς.

Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 24 πόντους, έκανε ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ με 17 «σκουπίδια», ενώ είχε 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Άξιο αναφοράς, πως ο «Greek freak» έφτασε στο double-double από το ημίχρονο, καθώς στα πρώτα 24 λεπτά της αναμέτρησης είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-24,23-20,26-17,29-18

Σε άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον, οι Σακραμέντο Κινγκς ηττήθηκαν από τους Μπλέιζερς με 102-90. Στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε, ο Κώστας Κουφός είχε 4 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Έχοντας έναν Στεφ Κάρι σε «τρελή» βραδιά (35 πόντους με 11/22 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 9/9 βολές.) οι Γουόριορς νίκησαν τους Σίξερς με 124-116. Άξιο αναφοράς, πως οι πρωταθλητές έχαναν στο ημίχρονο με 74-52!

“Περίπατο” έκαναν οι Χιούστον Ρόκετς μέσα στο Μέμφις, επικρατώντας των Γκρίζλις με 105-83.

Ο Τζέιμς Χάρντεν έβαλε… φρένο στους 29 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Κρις Πόλ και Καπέλα με 17.