NBA: Θετικός Κουφός! Θρίαμβος για Σίξερς στο Κλίβελαντ [vids]

Νίκη για τους Κινγκς με θετικό Κουφό, θρίαμβος για τους Σίξερς στην έδρα των Καβαλίερς! Ανεβαίνουν οι Λέικερς.

Ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 23 πόντους και ο ΝτεΑρόν Φοξ πρόσθεσε 21, βοηθώντας τους Κινγκς να νικήσουν στην παράταση με 116-111 το Μπρουκλιν στο Σακραμέντο. Πολύ καλή η εμφάνιση του Κώστα Κουφού, αν και δεν αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και στην παράταση. Ο Ελληνας σέντερ σημείωσε 6 πόντους (3/6 δίποντα), μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε  6 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο στα 20 λεπτά που έπαιξε.

Θρίαμβο πανηγύρισαν οι Σίξερς στο Κλίβελαντ, επικρατώντας με 108-97 των Καβαλίερς, παρά την νέα τρομερή εμφάνιση του ΛεΜπρόν! Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρέντικ με 22 πόντους, ενώ double double έκανε ο Έμπιντ με 17 πόντους και 14. Ο  «βασιλιάς» τελείωσε το ματς με 30 πόντους, ενώ είχε 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Νίκη με συνοπτικές διαδικασίες με σκορ 131-113, πανηγύρισαν οι Λέικερς στο Μαιάμι απέναντι στους Χιτ. Κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα του Λος Άντζελες, ήταν ο Τόμας με 29 πόντους, ενώ για τους Χιτ, ο Ουέιντ που πέτυχε 25 πόντους, με τον Ντράγκιτς να σημειώνει 19.