Τετάρτη, 8 Μαΐ

Νταρουσάφακα – Ολυμπιακός: Τουρκικό “φιάσκο” για τους Πειραιώτες! “Βατερλώ” στην έδρα της ουραγού – videos

ΦΩΤΟ eurokinissi

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αγνώριστος στην Τουρκία και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 19 πόντους από την αδύναμη Νταρουσάφακα, η οποία πέτυχε τελικά μόλις τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, παρότι έδειξε να τα έχει χαμένα στο τέλος, επιτρέποντας στους Πειραιώτες να φθάσουν μια “ανάσα” από την ανατροπή.

Με την άμυνά του να δέχεται για πάνω από 30 λεπτά, τον έναν αιφνιδιασμό μετά τον άλλο και τους Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι να είναι οι μοναδικοί που “μάχονταν” στο παρκέ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε “φάτσα” με μία ταπεινωτική ήττα από την Νταρουσάφακα.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Με την ουραγό της Euroleague να “κολλάει” όμως στο τέλος και τον Στρέλνιεκς να είναι “καυτός” από την περιφέρεια, οι Πειραιώτες πλησίασαν ακόμη και στη νίκη, την οποία και έχασαν στις λεπτομέρειες στο τέλος του αγώνα. Παράλληλα, απώλεσαν όμως και την ευκαιρία να καθιερωθούν στις πρώτες θέσεις της διοργάνωσης, πέφτοντας πλέον στο 9-6 στην κατάταξη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα το πρώτο δεκάλεπτο, αφού χωρίς διάθεση στην άμυνα, έδωσε πολλούς αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια στη Νταρουσάφακα, η οποία με σερί 10-0 “άνοιξε” τη διαφορά και προηγήθηκε με 24-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο και η διαφορά έφθασε ακόμη και στο -17, αλλά Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι έδειξαν “σφυγμό” και με συνεχόμενους πόντους στην επίθεση, “μάζεψαν” το σκορ, για να κλείσει το ημίχρονο στο 42-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να εμφανίζει τα ίδια προβλήματα στην άμυνα και η διαφορά “εκτοξεύθηκε” και στο +19, πριν σημάνει η… αντεπίθεση. Κάποιες καλές άμυνες των Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι, σε συνδυασμό με δύο “φαρμακερά” τρίποντα του Στρέλνιεκς, άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα και επέτρεψαν ένα σερί 14-2 στους Πειραιώτες, που έφερε το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-53.

Η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, αλλά ένα νέο ξέσπασμα της Νταρουσάφακα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 66-55. Οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν και μείωσαν ξανά σε 72-69, με τους Τούρκους να μένουν χωρίς πόντο για πάνω από 4 λεπτά.

Ένα καλάθι του Ντάγκλας, όμως, που ήταν και ο κορυφαίος του ματς, “σκότωσε” τις όποιες ελπίδες των “ερυθρολεύκων” για την ανατροπή, γράφοντας το τελικό 79-75, για τη μόλις δεύτερη νίκη της Νταρουσάφακα στη Euroleague.

Τα στατιστικά των παικτών στο Νταρουσάφακα – Ολυμπιακός

Νταρουσάφακα (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ, Οζμιζράκ, Κοσούτ, Κιντ 8 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 6, Μπράουν 7 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ντάγκλας 19 (8/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Πέινερς 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 8 (4/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Έρικ 10 (4 ριμπάουντ, 6 λάθη)

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 7 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 6 (2/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (3/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 12 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ).