Σάββατο, 27 Απρ.

Ντιζόν – ΑΕΚ: “Πολυβόλα” στη Γαλλία! Μεγάλο διπλό για την Ένωση – video

ΦΩΤΟ twitter

Με τον Ράταν – Μέις να κάνει εκπληκτικό ματς και τον Χάντερ να σημειώνει double double, η ΑΕΚ πέρασε σαν “σίφουνας” από τη Γαλλία, επικρατώντας με 80-90 της Ντιζόν, για την τρίτη νίκη της στο Basketball Champions League.

Παρότι δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, η ΑΕΚ έδειξε “μέταλλο” πρωταθλήτριας στην 4η αγωνιστική του Basketball Champions League και με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τελικά εύκολα τη νίκη επί της Ντιζόν με 80-90.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι “μετράει” πλέον τρεις σερί νίκες στη διοργάνωση, μετά το σοκ της πρεμιέρας με την ήττα στο ΟΑΚΑ και “σκαρφάλωσε” ακόμη πιο ψηλά στον τρίτο όμιλο.

Η Ντιζόν μπήκε πιο δυνατά στο ματς και “κυριάρχησε” στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να “μαζεύει” τελικά τη διαφορά στο τέλος, χάρη και σε ένα απίθανο τρίποντο του Σάκοτα, που έκανε το 24-22.

Η Ένωση συνέχισε να έχει προβλήματα στην άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στην επίθεση, μόνο Χάντερ έδειχνε ικανός να “απειλήσει” το αντίπαλο καλάθι. Η Ντιζόν κατάφερε έτσι να πάρει μια μικρή διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ στο 46-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι φάνηκε να “αφυπνίζονται” και με ένα απίθανο κρεσέντο στην επίθεση, σκόραραν σε 10 λεπτά, σχεδόν όσους πόντους και σε όλο το πρώτο ημίχρονο, γυρνώντας “τούμπα” το ματς με επιμέρους σκορ 15-32 για το 61-70 στο 30′.

Το “νερό είχε μπει πια στο αυλάκι” και με τον Ράταν – Μέις να είναι εντυπωσιακός στην επίθεση, η Ένωση συνέχισε να μεγαλώνει τη διαφορά, προηγούμενη ακόμη και με +14, πριν πανηγυρίσει τελικά τη νίκη με 80-90.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90

Ντιζόν (Λενιάμ): Άρνολντ 3, Σασάνγκ 18 (4 ριμπ.), Χόλστον 20 (5 ασίστ), Ζουλιέν 5 (7 ασίστ), Λελούπ 3, Αρσινάρντ, Ντορέζ, Εμεγκάνο 13, Λουμ, Πίρσον 4, Γουέαρ 14, Γουέμπερ.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος, Χάντερ 25 (12/12 εντός παιδιάς, 11 ριμπ., 4 κλεψίματα), Ματσιούλις 10 (8 ριμπ.), Ρατάν-Μέις 15 (4 ριμπ.), Σαντ-Ρόος 10 (3 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρίφιν 5, Λαρεντζάκης 10 (9 ασίστ), Μωραΐτης 2, Ρόμπερσον 2, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης.