Σάββατο, 27 Απρ.

ΝΒΑ: Πάρτι των Ουόριορς μέσα στο Κλίβελαντ

Με χαρακτήρα πρωταθλητή οι Ουόριορς πανηγύρισαν μέσα στο Κλίβελαντ απέναντι στους Καβαλίερς με 118-108. Για τους νικητές ο Ντουράντ σημείωσε 32 και ο Κάρι 23 πόντους, ενώ κορυφαίος για την ομάδα του Κλίβελαντ ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 32 πόντους.

Πέντε πόντους και τέσσερα ριμπάουντ είχε ο Κώστας Κουφός στην ήττα των Κινγκς με 95-88 από τους Θάντερ στην Οκλαχόμα. Χωρίς πόντο ο Παπαγιάννης, που αγωνίστηκε μόλις ένα λεπτό. Για τους νικητές, double double έκανε ο Ουέστμπρουκ με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ αποβλήθηκε τρία λεπτά πριν τη λήξη του ματς, εκνευρισμένος για ένα φάουλ.

Χθες αργά το βράδυ, εκπληκτικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, κάνοντας double double και  σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας σε ριμπάουντ, οδήγησε τους Μπακς σε θρίαμβο με 104-95 επί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στην Capital One Arena. Ο Ελληνας σούπερ σταρ σημείωσε 27 πόντους, μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και είχε  2 κοψίματα.