13oC Αθήνα

Ο Ντόντσιτς “γάζωσε” τους Ρόκετς! Έγραψαν… ιστορία οι Σέλτικς – videos

Μπορεί ναι είναι η πρώτη του σεζόν στο NBA, αλλά ήδη ο Λούκα Ντόντσιτς έχει καταφέρει να ξεχωρίσει. Ο Σλοβένος «άσος» ήταν εκπληκτικός στη νίκη των Μάβερικς επί των Ρόκετς (107-104). Έγραψαν… ιστορία οι Σέλτικς κόντρα στους Μπουλς (133-77).

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να… μιλάει στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, οι Μάβερικς νίκησαν μέσα στο Ντάλας του2 Χιούστον Ρόκετς με 107-104 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 13-11.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -8, αλλά ο Σλοβένος γκαρντ ανέλαβε δράση και με 11 σερί πόντους του έφερε «τούμπα» το ματς και τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ντόντσιτς μαζί με τον Μάθιους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το Ντάλας με 21 πόντους. Ο πρώην παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης είχε 4/10δ., 3/7τρ., 4/5β., 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Οι Ρόκετς υποχώρησαν στο 11-14 με τον Χάρντεν να είναι ο κορυφαίος για το Χιούστον με 35 πόντους.

Ιστορική βραδιά για τους Σέλτικς! Η ομάδα της Βοστώνης συνέτριψε στο Σικάγο τους Μπουλς με 133-77 και πέτυχε την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη, από την ίδρυση της.

Ο Ντάνιελ Τέϊς σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους, ενώ πολύ καλή απόδοση για τους νικητές, είχαν ο Τζάϊλεν Μπράουν με 23 πόντους, ο Τζέισον Τατουμ με 18, ο Τέρι Ρόζιερ με 15 και οι Κάϊρι Ιρβινγκ και Σέμι Οζελέγιε που πέτυχαν από 13 πόντους.

Από τους γηπεδούχους, διασώθηκαν ο Σακίλ Χάρισον με 20 πόντους (σ.σ. ρεκόρ καριέρας) και ο Ζακ ΛαΒιν με 11 πόντους.

Σε άλλο ματς του NBA, οι Χοκς επικράτησαν με 106-98 των Νάγκετς, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να αγωνίζεται για 16 λεπτά και να σημειώνει 7 πόντους (2/4δ., 1/4τρ.) έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.