Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με 78-37 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών, όπου την Κυριακή (24/3, 15:00) θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Λευκάδας, όντας το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση κι αυτού του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, έδειξε την ανωτερότητα του στο παρκέ κι επικράτησε άνετα Παναθηναϊκού με 78-37 στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four της Κρήτης.

Οι “ερυθρόλευκες” δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στις “πράσινες” που αγωνίζονται στην Α2 κι έκλεισαν θέση στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Νίκη Λευκάδας (24/3, 15:00).

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική διαφορά  με 9-2 (5’14’’), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 9-8 (3’33’’). Με ένα σερί 10-0 ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-8. Με μόλις δύο παίκτριες να σκοράρουν οι «πράσινες» πλησίασαν και πάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο με 22-18 (5’33’’), ήρθε όμως η απάντηση του Ολυμπιακού με επί μέρους σκορ 17-2 για να κάνει το +19 με την ολοκλήρωση της περιόδου (39-20).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων με τον Ολυμπιακό μα μην μπορεί να αυξήσει σημαντικά τη διαφορά στο σκορ (46-22, 3’47’’) και τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του να μην μπορεί να τη μειώσει (49-28). Με τον Παναθηναϊκό να έχει «σιγήσει» επιθετικά στα πρώτα 3 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ με 59-28 (7’02’’). Στο υπόλοιπο του αγώνα οι «πράσινες» δεν είχαν περιθώρια αντίδρασης, με τη μέγιστη διαφορά +41 να διαμορφώνεται μαζί με το τελικό σκορ 78-37.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Κάρδαρης, Γιακείμη

Δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 8(1), Σταμάτη 11(2), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 8(1), Παυλοπούλου 9(1), Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου 2, Τίκβιτς 6, Λίτσι 4, Τζόνσον 13, Κοσμά, Σταμολάμπρου 11(3) .

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 8, Π. Κοιλιά 3, Καλαμπάκου 12(2), Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη 4, Σλούκα 2, Εζέτζα 6, Ακρίβου, Μούτσα, Σιγάλα.