Οι Μπακς “σάρωσαν” τους Νικς! “Διπλός” ο Γιάννης Αντετοκούνμπο – Ρεκόρ ο Θανάσης

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν… περίπατο κόντρα στους Νικς (132-88) κι έφτασαν τη 12η σερί τους νίκη στο ΝΒΑ. Επέστρεψε στα double-double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο – Ρεκόρ πόντων ο αδερφός του, Θανάσης.

Το καλύτερο ρεκόρ αυτή τη στιγμή στο ΝΒΑ (18-3) έχουν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Τα “Ελάφια” έκαναν… περίπατο κόντρα στους Νικς (132-88) και πέτυχαν τη 12η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Αντετοκούνμπο: Και πάλι καλύτερος παίκτης της εβδομάδας! video

Τέτοια εποχή πέρυσι οι Μπακς είχαν ρεκόρ 15-6 και το 18-3 είναι το καλύτερο ξεκίνημα της ομάδας μετά τις σεζόν 1970-71 και 1971-72. Αυτή ήταν η 12η διαδοχική νίκη των Μπακς, που είχαν να σημειώσουν ισάριθμες σερί νίκες από το 1982. Οι Μπακς έγιναν επίσης η πέμπτη ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος που καταφέρνει να κερδίσει δύο διαδοχικούς αγώνες με διαφορά μεγαλύτερη των 40 πόντων (44 τους Νικς και 41 τους Χόρνετς).

Μετά από “διακοπή” ενός αγώνα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε και πάλι double-double με 29 πόντους έχοντας 3/4 τρίποντα (6/11 βολές 7/10 δίποντα), καθώς επίσης 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη σε μόλις 22 λεπτά συμμετοχής.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία που πήρε από τον Μάικ Μπουντενχόλζερ και σε 12 λεπτά είχε 10 πόντους με 4/6 δίποντα και 2/4 βολές, όπως και 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Να αναφέρουμε ότι οι Μπακς έφτασαν μέχρι και στο +47 τη διαφορά στο σκορ με τους Νικς, που είχαν για κορυφαίους τους Ραντλ και Ντότσον με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-15, 72-45, 100-62, 132-88