Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 67 – 86: “Τρίτωσε” το… κακό στο ΣΕΦ!

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εφές, παρά το γεγονός ότι πάλεψε, αφού πλήρωσε το καταστροφικό πρώτο του ημίχρονο και τη μεγάλη βραδιά των Μίτσιτς και Λάρκιν γνωρίζοντας την τρίτη σερί εντός έδρας ήττα του στη Euroleague με 67-86.

Άλλη μία ήττα βίωσε ο Ολυμπιακός εντός έδρας, αυτή τη φορά από την Αναντολού Εφές με 67-86 “βουλιάζοντας” στη βαθμολογία της Euroleague αφού πλέον έχει ρεκόρ 2-5. Σε ένα ματς που ο Γιώργος Πρίντεζης έγραψε ιστορία αφού ξεπέρασε τους 3.000 πόντους στην Euroleague και έγινε ο 4ος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωση, οι Πολ και Μιλουτίνοφ πάλεψαν αλλά η Εφές με μπροστάρηδες του Μίτσιτς (27 π.) και Λάρκιν (24 π.) χρειάστηκε επί της ουσίας μόλις ένα ημίχρονο για να σφραγίσει τη νίκη και παρά την αντεπίθεση που επιχείρησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα των Τούρκων.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι στην επίθεση αλλά αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνά του καθώς η περιφέρεια της Εφές ήταν “ζεστή” με τον Μίτσιτς να “πυροβολεί” έξω από τα 6,75 μ.. Κάπως έτσι το 7-2 του Ολυμπιακού έγινε 10-12 υπέρ των φιλοξενούμενων αλλά οι προσπάθειες του Πολ και του Πρίντεζη ισορρόπησαν το ματς για να έρθει το φοβερό “τετράποντο” του Ρότσεστι που ευστόχησε από τα 8 μέτρα και ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +3 (24-21) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το σκορ είχε ανέβει σε υψηλά επίπεδα και το ματς θύμιζε αυτό με τη… Μακάμπι και δυστυχώς εξελίχθηκε αντίστοιχα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές βρήκε ρυθμό τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και ο “αφηνιασμένος” Μίτσιτς εκτεΛούσε με κάθε πιθανό τρόπο κλείνοντας το ημίχρονο με 19 πόντους (!) ενώ άλλους 13 είχε ο Λάρκιν. Την ίδια ώρα η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν… απούσα ενώ η επίθεσή του δεν είχε κανένα πλάνο. Αποτέλεσμα ήταν οι “ερυθρόλευκοι” να κλείσουν το ημίχρονο με 11 λάθη και εβρισκόμενοι στο -18 αφού το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 35-53.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επιχείρησε αντεπίθεση με τον Κόνιαρη να βγάζει ενέργεια, τον Πολ (15 π.) να το παίρνει… προσωπικά ευστοχώντας σε μαζεμένα τρίποντα και τον Μιλουτίνοφ να φτάνει σε double-double (10 π., 13 ριμπ.) ενώ και φτάνοντας να μειώσει μέχρι και στους 6 πόντους (61-67) στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου.

Εκεί όμως η Εφές “αφυπνίστηκε”. Ο Μίτσιτς πήρε ξανά το.. όπλο του ενώ συνεργαζόταν με κλειστά μάτια με τους Ντάνστον και Λάρκιν και η διαφορά ξέφυγε ξανά με τον Μπεμπουά (10 π.) να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση και έτσι η τουρκική ομάδα “σφράγισε” τη νίκη και ανέβασε το ρεκόρ της σε 5-2.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 20/33 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 3 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα μείνει στο ΣΕΦ για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας ματς, με τη Ζάλγκιρις Κάουνας αυτή τη φορά (15/11 στις 21:30), ενώ η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί στην Πόλη τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (14/11 στις 19:30).