Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 91-70: “Ερυθρόλευκοι” από τα… παλιά “ξέσπασαν” στους Ιταλούς! “Πάρτι” στο ΣΕΦ

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στη σεζόν επικρατώντας με εμφατικό τρόπο της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 91-75 για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Καταπληκτική εμφάνιση από Παπανικολάου, Σπανούλη και Μιλουτίνοφ.

Ο Ολυμπιακός θύμισε παλιές καλές εποχές στο ΣΕΦ κάνοντας “φύλλο και φτερό” την Αρμάνι Μιλάνο, την οποία νίκησε με () για την 11η αγωνιστική της Euroleague, ανεβάζοντας το ρεκόρ του σε 5-6 στη διοργάνωση ενώ οι Ιταλοί πήγαν στο 7-4. Ο Παπανικολάου ήταν ο απόλυτος MVP με 17 πόντους και πληθωρική συμμετοχή στο ματς τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση ενώ ο Μιλουτίνοφ (13 π., 11 ριμπ.) πέτυχε “double double” και ο Σπανούλης (14 π.) ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε.

Με την υπόλοιπη περιφέρεια των “ερυθρολεύκων” να φωνάζει “παρών” όποτε χρειάστηκε (άξιος αναφοράς ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες των Πειραιωτών) και την άμυνα να “σπάει” κόκκαλα περιορίζοντας τη Μιλάνο στους 71 πόντους με μοναδικούς διασωθέντες τον Σέρχι Ροντρίγκεθ που πέτυχε 14 πόντους και τον Νεμάνια Νέντοβιτς που προσέθεσε άλλους 12, ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία πολύ μεγάλης σημασίας νίκη.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ και καθοδηγούμενος από τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος σημείωσε τους πρώτους 5 πόντους της ομάδας του για το 5-0. Η Αρμάνι αντέδρασε άμεσα βρίσκοντας λύσεις με τον Νέντοβιτς και τον Ροντρίγκεθ και παίρνοντας το προβάδισμα με 13-17 καθώς ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε μεν στα ριμπάουντ αλλά η περιφέρειά του την ίδια στιγμή μετρούσε 0/6 τρίποντα, με συνέπεια το πρώτο δεκάλεπτο να βρει τους Ιταλούς μπροστά στο σκορ με 15-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Ολυμπιακός να κυριαρχεί στα καλάθια αλλά την περιφέρειά του να μην ανταποκρίνεται, συνεπώς η Αρμάνι Μιλάνο κρατούσε το προβάδισμα ενώ βρέθηκε μπροστά και με +5 (30-35) με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο. Εκεί ήταν που ο Ολυμπιακός ξύπνησε σε κάθε επίπεδο πετυχαίνοντας 3/3 τρίποντα μέχρι την ανάπαυλα (είχε 0/9 μέχρι τότε) και σκληραίνοντας την άμυνά του πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 40-37 υπέρ του.

Το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν ντέρμπι και μόνο έτσι… δεν ήταν. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και βρίσκοντας λύσεις από κάθε παίκτη του, αφού μπήκε στην εξίσωση ο Μπάλντγουιν (8 π.) και πήρε για τα καλά μπρος ο Μιλουτίνοφ βρέθηκαν στο +12 (56-44) στα μέσα της τρίτης περιόδου, την οποία έκλεισαν τελικά όντας στο +18 (71-53) και έχοντας εξασφαλίσει επί της ουσίας τη νίκη αφού την ολοκλήρωσαν με επί μέρους σκορ 31-16!

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με τους Ιταλούς να έχουν απογοητευτεί και τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν… πάρτι. Με τους Βεζένκοφ και τον Κόνιαρη να συμμετέχουν πιο πολύ στο ματς, τόσο εκτελεστικά όσο και οργανωτικά, βοηθώντας με ασίστ τον Μιλουτίνοφ να ολοκληρώσει ένα ακόμα “double double” στη φετινή Euroleague, με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός πήρε μία μεγάλη νίκη που τον ανεβάζει βαθμολογικά πιο κοντά στην 8άδα που οδηγεί στα play offs της διοργάνωσης και του δίνει άλλη ψυχολογία για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός: Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπάλντγουιν 8 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές), Πολ 7 (2), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 14 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 4 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4.
Αρμάνι Μιλάνο: Ντέλα Βάλε 3, Μακ 7 (1), Μίτσοφ 11 (1), Μπιλίγκα 2, Ρολ 9 (1), Ροντρίγκεθ 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 12 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές).