Ολυμπιακός: Με τρομερό ΛεΝτέι πήρε το… ντέρμπι με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ!

Παρότι φιλική αναμέτρηση, το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ ήταν πραγματικό ντέρμπι εντός αγωνιστικού χώρου, με τους “ερυθρόλευκους” να παίρνουν τελικά τη νίκη με 94-93, χάρη και στην φοβερή εμφάνιση του Ζακ ΛεΝτέι.

Σε ένα ματς με πολύ θέαμα και ανταγωνισμό μέχρι τέλους, ο Ολυμπιακός νίκησε με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ζακ ΛεΝτέι, αλλά και τον Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος, ο οποίος έπαιξε και για τον απόντα Βασίλη Σπανούλη.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 20 πόντους με 6 ασίστ, αλλά ο συμπατριώτης του ήταν ακόμη καλύτερος, έχοντας 31 πόντους και 11 ριμπάουντ στην καλύτερη εμφάνισή του με την “ερυθρόλευκη” φανέλα. Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και του Ερυθρού Αστέρα, Τζέιμς Φελντέιν με 30 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, όμως στα μέσα της περιόδου, με ένα σερί 9-0, η Χάποελ πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-18, για να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και να “κλείσει” το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-31.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες “χτύπησαν” κοντά στο καλάθι με Πρίντεζη και ΛεΝτέι να σκοράρουν συνεχόμενους πόντους, όμως η κακή άμυνα διατηρούσε μπροστά τους Ισραηλινούς μέχρι και το 15′. Στο σημείο αυτό, φάνηκε να “ζεσταίνεται” όμως και ο Γουίλιαμς – Γκος και με ένα δικό του σερί 10-0 ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 36-40 σε 46-40 και τελικά σε 51-45 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Φελντέιν να είναι ασταμάτητος για τους Ισραηλινούς και έτσι το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τέλους. Η Χάποελ βρέθηκε μάλιστα πιο κοντά στη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε 84-89 χάρη σε καλάθια του Τζόνσον και αρκετά λάθη της ομάδας του Μπλατ.

Τελικά όμως ήταν οι “ερυθρόλευκοι” αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη στο ματς, αφού με μπροστάρηδες τους Γουίλιαμς – Γκος και Πρίντεζη πέτυχαν σημαντικά καλάθια στο τέλος, για να πάρουν τη νίκη με 94-93, παρά το τρίποντο που πέτυχε μάλιστα στην τελευταία φάση, ο Αμερικανός πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 51-45, 76-77, 94-93

Τα στατιστικά του Ολυμπιακός – Χάποελ Ιερουσαλήμ

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 20 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη σε 31:21), Τουπάν 5 (1), Τολιόπουλος, Τίμα (0/3 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 5, Στρέλνιεκς 6 (2/4 τρίποντα), Βεζένκοβ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, ΛεΝτέι 31 (9/13 δίποντα, 13/16 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ σε 29:14)

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Ακουίλ 2, Τζόνσον 18 (3), Μπλατ 5 (4 ασίστ), Ελιγιάχου 4, Τιμόρ 6 (1), Φελντέιν 30 (6/12 τρίποντα), Μπάτλερ 7 (1), Όουενς 17 (7/8 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Τσούμπρεβιτς 2, Μπράουν 2