Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Μπασκόνια: Οι Έλληνες “καθάρισαν” τους Βάσκους! [vid]

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γιώργο Πρίντεζη, Κώστα Παπανικολάου και Δημήτρη Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της Μπασκόνια με 75-64 στα “Δύο Αοράκια” της Κρήτης και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Euroleague. Δεν άντεξαν οι Βάσκοι στο δεύτερο ημίχρονο.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Τι κι αν αγωνίστηκε δίχως τους Βασίλη Σπανούλη, Μπράιαν Ρόμπερτς και Κιμ Τίλι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της επίσης λαβωμένης Μπασκόνια και να πραγματοποιήσει ιδανικό ξεκίνημα στη Euroleague. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Παπανικολάου και Δημήτρης Αγραβάνης.

Ο πρώτος ήταν σταθερή αξία στην επίθεση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο δεύτερος τα πήγε περίφημα στην άμυνα, ενώ “σκότωσε” με δύο σερί τρίποντα τους Βάσκους στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ο τρίτος ήταν η αποκάλυψη των “ερυθρολεύκων”. Ήρθε από τον πάγκο και τράβηξε το κουπί στο σκοράρισμα, όταν οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπαικού αδυνατούν να βρουν λύσεις κόντρα στην άμυνα της Μπασκόνια.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Προηγήθηκε με 2-6 στο 4′ και με 9-12 στο 6′, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι”, με πρωταγωνιστική τον Αγραβάνη, έτρεξαν ένα σερί 7-0 κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 16-12.

Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κι ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (25-16 στο 15′), ενώ με τον Στρέλνιεκς να “βομβαρδίζει” από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμα και με 13 ποντους (39-26). Η Μπασκόνια κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 8 πόντους (41-33) στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Βάσκοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και πλησίασαν μέχρι και στους 6 πόντους (51-45 στο 26′), αλλά με την επιστροφή στο παρκέ των Παπανικολάου κι Αγραβάνη, η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (60-49 στο 30′).

Με σερί 5-0, η Μπασκόνια μείωσε σε 60-54 στο 32′, αλλά τότε πήρε το όπλο του ο Παπανικολάου. Με δύο σερί τρίποντα από τον Έλληνα φόργουορντ κι ένα καλάθι από τον Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 8-0, προηγήθηκε με 68-54 στο 33′ και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοβ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πριτζιόνι): Βιλντόζα, Τίμα 3 (1), Βόιτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Ποϊριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο.