15oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Χίμκι: Γι’αυτό είναι… θρύλος! Η ανατροπή του αιώνα από τους Πειραιώτες

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός έχανε με 9 πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα με τη Χίμκι, αλλά με τρία σερί τρίποντα έκανε την… ανατροπή του αιώνα και πήρε το ματς στην παράταση με… περίπατο και σκορ 109-98.

Τι έκανε ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Κεμζούρα βρέθηκε να πίσω στο σκορ με 87-96 κι ενώ απέμενε ένα λεπτό και 9 δευτερόλεπτα για τη λήξη, αλλά κατάφερε να κάνει μια μυθική ανατροπή και να πάρει το ματς στην παράταση με 109-98.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στην αρχή του αγώνα και έμειναν για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ρώσους να “πυροβολούν” από το τρίποντο με 16 εύστοχες προσπάθειες και ποσοστό άνω του 50%. Όλα έδειχνα έτσι… ήττα σοκ στο ΣΕΦ, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” είχαν αντίθετη άποψη.

Με τρίποντο του Πρίντεζη, κερδισμένο επιθετικό φάουλ του Κόνιαρη και νέο τρίποντο του Πολ, έβαλαν “φωτιά” στο ματς, για να αναλάβει ξανά την ευθύνη να κρίνει το ματς, ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έστειλε με δικό τρίποντο το ματς στην παράταση και εκεί η ομάδα του έκανε… περίπατο για να “λυγίσει” τον εκπληκτικό Σβεντ, που τελείωσε την κανονική διάρκεια με 36 πόντους και 7 εύστοχα τρίποντα.

Το παχνίδι

Η Χίμκι προηγήθηκε με 4-0 χάρη σε δύο καλάθια του Μπούκερ, όμως ο Ολυμπιακός “απάντησε” με ένα σερί 11-0, το οποίο και τον έβαλε από νωρίς σε θέση οδηγού στο ματς. Με τον Πρίντεζη να έχει 7 πόντους, τον Μιλουτίνοφ 6 πόντους και τον Σπανούλη 4 ασίστ, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν ακόμη και με +9, αλλά δύο τρίποντα από Σβεντ και Γερέμπκο “έκοψαν” τη φόρα του. Το πρώτο δεκάλεπτο “έκλεισε” έτσι στο 25-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κεμζούρα μπήκε ξανά πιο δυνατά, με τον Ριντ να κάνει “πάρτι” στο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Έβανς ήρθε από τον πάγκο και έφθασε τους 11 πόντους χωρίς να χάσει σουτ, για να μειώσει για την ομάδα του ακόμη και στον καλάθι (39-37). Κάποιες χαμένες βολές των Ρώσων όμως και ένα νέο σερί από τους “ερυθρόλευκους”, οδήγησε στο 49-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόμοια ήταν όμως η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πρίντεζη να φθάνει τους 17 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και να “εκτοξεύει” τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, αλλά τους Ρώσους να επανέρχονται και πάλι. Ο Σβεντ έκανε τη “ζημιά” σε αυτό το διάστημα στον Ολυμπιακό, καθώς πέτυχε τρία τρίποντα και έφερε την ομάδα του σε απόσταση… αναπνοής, με το 70-67 στο 30′.

Ο Ρώσος σούπερ σταρ έκανε “πάρτι” και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του “πυροβόλησε” με τρίποντα την ομάδα του Κεμζούρα, που την ίδια ώρα δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, πλην του Μιλουτίνοφ.

Το ματς έδειξε να τελειώνει έτσι όταν η Χίμκι προηγήθηκε με 96-7 ένα λεπτό και κάτι πριν τη λήξη, όμως οι… αρχηγοί του Ολυμπιακού αρνήθηκαν να χάσουν. Με δύο δικά τους τρίποντα και ένα το Πολ, οι Πειραιώτες έκαναν μια απίθανη ανατροπή και έστειλαν το ματς στην παράταση με 96-96.

Εκεί ο Ολυμπιακός είχε πια και την ψυχολογία με το μέρος του και δεν έδειξε… έλεος στους Ρώσους που πέτυχαν μετά βίας ένα καλάθι για το τελικό 109-98, που φέρνει τον Ολυμπιακό ακόμη πιο κοντά στην πρώτη 8άδα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 (κ.α.), 109-98

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (2 ασίστ), Πολ 8 (0/1 δίποντο, 1/7 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 16 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 26 11(11/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 23, Ριντ 7 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 36 (3/10 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 3 ρμπάουντ, 9 ασίστ), Κράμερ 5 (1), Μπούκερ 12 (5/10 δίποντα), Καράσεβ 8 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέρτανς 9 (3)