Ολυμπιακός – Χίμκι: Η “ερυθρόλευκη” άμυνα “έπνιξε” τον Μπαρτζώκα!

ΦΩΤΟ eurokinissi

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα εντός έδρας της Χίμκι με 71-57, για την 19η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας. Η “ερυθρόλευκη” άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώρια στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός πέρασε ένα άνετο βράδυ Πέμπτης (17/1) στο ΣΕΦ απέναντι στη Χίμκι. Το παιχνίδι δεν ήταν εξαρχής εύκολο, αλλά το έκανε η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που έχασε το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο.

Το τελικό 71-57 κολακεύει τους Ρώσους κι είναι προϊόν της χαλάρωσης των παικτών του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τη Ρεάλ κι ανέβηκαν στο 12-7, παραμένοντας σε τροχιά τετράδας. Στο 7-12 υποχώρησε η Χίμκι, αποτέλεσμα που ευνοεί την έτερη ελληνική ομάδα της διοργάνωσης, τον Παναθηναϊκό, στη μάχη της οκτάδας.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παπανικολάου με 14 πόντους, ωστόσο κορυφαίος ήταν ο Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ επέστρεψε στη δράση και κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, μετρώντας 13 πόντους κι 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, διασώθηκε ο Μίκι με 21 πόντους.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και τον έχασε μόλις για επτά λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν από νωρίς (6′) με διψήφια διαφορά (14-3). Ο Ντέιβιντ Μπλατ απέσυρε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, με τη Χίμκι να βρίσκει την ευκαιρία να μπει στο ζωγραφιστό και να χτυπήσει από εκεί απέναντι στον κακό – στο συγκεκριμένο παιχνίδι – ΛεΝτέι (20-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ υπέστησαν επιθετικό μπλακ άουτ! Για περισσότερα από πέντε λεπτά έχασαν κάθε επαφή με το καλάθι (!), διάστημα στο οποίο η Χίμκι πλησίασε στους 2π. (20-18). Με σουτ τριών πόντων ο Κώστας Παπανικολάου “ξεκόλλησε” προσωρινά την ομάδα μας (23-18), η οποία συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα (23-22, στο 18′) μέχρι που ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Η μπάλα πέρασε χαμηλά στον Σέρβο σέντερ, ο οποίος με έξι σερί πόντους ανέβασε την διαφορά στους 7π. (29-22), ενώ με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου εικοσαλέπτου ο Γιάνις Στρένιεκς αύξησε ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (32-22).

Η Χίμκι δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός την ισοπέδωσε στην τρίτη περίοδο, με τον Παπανικολάου να κάνει “όργια” στο παρκέ και να επιτρέπει στην ομάδα του να ξεφύγει με 20 πόντους (48-28). Η “ερυθρόλευκη” άμυνα έτρωγε σίδερα, με τη διαφορά να μειώνεται απλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, λόγω της χαλάρωσης των γηπεδούχων κι ορισμένων κακών σφυριγμάτων των διαιτητών που έβγαλαν εκτός ρυθμού τους Πειραιώτες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 6 (1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 13 (3/3 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 11 (3/4 τρίποντα), Βεζένκοβ 14 (2), Πρίντεζης 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπανικολάου 14 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 3 (1/5 τρίποντα), Κρόκερ 10 (2), Βιάλτσεφ 2, Γκριν, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Γκουμπάνοφ, Ζούμπκοφ, Τζένκινς 4, Τόμας 6 (6 ριμπάουντ), Μίκι 21 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο)