Παρασκευή, 29 Μαρ.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 78-87 ΤΕΛΙΚΟ

Ολυμπιακός
ΦΩΤΟ eurokinisi

-Σε ένα ματς που έσπασε “καρδιές” στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε τελικά με 78-87 από τη Ζαλγκίρις στην παράταση
-Οι Λιθουανοί έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους “ερυθρόλευκους”
-Προβάδισμα πρόκρισης στο Final4 της Euroleague για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους
-Τρίτη σερί νίκη της Ζαλγκίρις επί του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο πρώτο του παιχνίδι στα πλέι οφ κόντρα στη Ζαλγκίρις, αφού παρότι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έστειλε τελικά το ματς στην παράταση (72-72) με ένα μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη και εκεί ηττήθηκε εύκολα στον έξτρα χρόνο.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποδείχθηκε “πολύ σκληρή για να πεθάνει” και επιστρέφοντας διαρκώς στο σκορ, πέτυχε τελικά το μπρέικ μέσα στο ΣΕΦ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ με τον Ολυμπιακό.

Από τους “ερυθρόλευκους” καλύτερος παίκτης ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 25 πόντους και 9 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Πρίντεζης-Παπαπέτρου. Πάνγκος, Ντέιβις και Μιλάκνις “σκότωσαν” τους Πειραιώτες.

Δείτε εδώ το LIVE το Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις από το newsit.gr

Ολυμπιακός και Ζαλγκίρις βρέθηκαν αντιμέτωποι και στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης φάσης της Euroleague, με τους Λιθουανούς να επικρατούν στην παράταση, μέσα στο ΣΕΦ.

Στο σημερινό αγώνα, διαιτητές θα είναι οι Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία), Μιγκέλ Πέρεθ (Ισπανία) και Πιότρ Παστούσιακ (Πολωνία).