Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές: “Ζωντανό” το Τριφύλλι με σόου Καλάθη! – videos

Με τον Νικ Καλάθη να “αγγίζει” όπως και πέρυσι το triple double κόντρα στην Αναντολού Εφές, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με 88-75 και έμεινε “ζωντανός” για την 8άδα της Euroleague και την πρόκριση στα πλέι οφ.

Τα “μαγικά” του Νικ Καλάθη στο ματς, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε μία νίκη – “ανάσα” επί της Αναντολού Εφές, που κρατάει τους “πράσινους” στη “μάχη” για την πρώτη 8άδα στην κατάταξη της Euroleague.

Ο αρχηγός του Τριφυλλιού έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στη σεζόν και “έσπασε” το σύστημα αξιολόγησης με 35 βαθμούς, αφού είχε 20 πόντους (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές) με 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ξεπερνώντας και τον Νίκο Ζήση στην 8η θέση όλων των εποχών στις ασίστ.

Το ματς στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να οδηγείται από τον Καλάθη, ο οποίος και πέτυχε γρήγορα 9 πόντους. Με τον Λοτζέσκι όμως να μπαίνει στο γήπεδο και να πετυχαίνει 6 γρήγορους πόντους, οι “πράσινοι” έκαναν σερί 9-2 και ξέφυγαν στο σκορ με 22-14 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” κράτησαν αρχικά τη διαφορά, βρίσκοντας σκορ και από Βουγιούκα – Παπαγιάννη στο “ζωγραφιστό”, όμως η Εφές “απάντησε” στη συνέχεια “πυροβολώντας” από το τρίποντο, για να μειώσει 32-30 και ξανά στο τέλος σε 42-37.

Στο δεύτερο μέρος, ο Νικ Καλάθη εμφανίστηκε αποφασισμένος να πάρει μόνος του το ματς και κάνοντας τα πάντα στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, “εκτόξευσε” τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό στο +19 (57-38). Στο σημείο αυτό όμως οι “πράσινοι” κόλλησαν στο σκορ μένοντας χωρίς  καλάθι για σχεδόν 5 λεπτά, με τον αρχηγό τους να δείχνει κουρασμένος και τους Τούρκους να επιστρέφουν στο 59-56, πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 61-56.

Στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Ρικ Πιτίνου είχε τραβήξει στον πάγκο τον Καλάθη, γεγονός που αποδείχθηκε καταλυτικό στο τέλος, αφού όταν τον έριξε στο παρκέ στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αυτός πήρε την ομάδα από το χέρι και με διαδοχικούς πόντους, ολοκλήρωσε το σόου του στον αγώνα, οδηγώντας την ομάδα του σε μία νίκη ζωής ή θανάτου, με σκορ 88-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-37, 61-56, 88-75

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 14 (6/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 6 (3/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκιστ 11 (4/6 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Βουγιούκας 8 (4/4 δίποντα), Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 13 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Λοτζέσκι 6, Καλάθης 20 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 3 (1), Μπομπουά 15 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπαλμπάι, Μότουμ 1, Μορμάν 10, Πλάις 13 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Μίτσιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Άντερσον 6 (2/5 τρίποντα), Ντάνστον 6 (6 ριμπάουντ), Σιμόν 13 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)