Τρίτη, 23 Απρ.

Παναθηναϊκός: Εμφατική επιστροφή Λοτζέσκι! “Σάρωσε” το Ρέθυμνο ο Αμερικανός

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στο Ρέθυμνο για την 4η αγωνιστική της Basket League και με τον Ματ Λοτζέσκι να επιστρέφει “ορεξάτος” από τον τραυματισμό του, επικράτησε εύκολα με 88-64.

Με όλους του παίκτες της 12άδας να συνεισφέρουν σε άμυνα και επίθεση και τον Λοτζέσκι να είναι ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη κόντρα στο Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ με σκορ 88-64.

Ο Τσάβι Πασκουάλ είχε τη δυνατότητα να μοιράσει το χρόνο σε όλους τους παίκτες του και είναι χαρακτηριστικό ότι ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε μόλις 18,5 λεπτά, ενώ εκτός είχαν μείνει εξ αρχής για να ξεκουραστούν οι Λάνγκφορντ και Αντετοκούνμπο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με βασική πεντάδα τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη, με τους δύο πρώην παίκτες του Ολυμπιακού να είναι οι καλύτεροι της ομάδας τους στην επίθεση και να βρίσκουν σκορ τόσο από κοντά όσο και από μακριά για το 21-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρότι όμως ο Τσάβι Πασκουάλ άρχισε να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες της 12άδας, οι “πράσινοι” όχι μόνο δεν έχασαν το ρυθμό τους, αλλά αντίθετα κατάφεραν να αυξήσουν περαιτέρω τη διαφορά, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς από το πρώτο ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν στο 46-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα, το Τριφύλλι βελτίωσε και την άμυνα του, με το Ρέθυμνο να μην μπορεί να ακολουθήσει τον… πλουραρισμό της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ για να φθάσει η διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους.

Το τελικό 88-64 βρήκε τον Παναθηναϊκό με 12 παίκτες να έχουν σκοράρει στο ματς. Ο Λοτζέσκι είχε 16 με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Παπαπέτρου είχε 13 με 6 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισαν και οι Λάσμε, Παπαγιάννης και Λεκαβίτσιους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παπαγιάννης 7 (2/8 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 16 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (1), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 1, Γκιστ 4, Παππάς 8 (2/7 σουτ), Καλαϊτζάκης 7 (1), Βουγιούκας 4, Λάσμε 10 (1), Λεκαβίτσιους 8 (4/10 δίποντα), Τόμας 5

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 13 (2/6 τρίποντα), Ραζής 6, Ντάνιελς 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 8 (2), Οικονομόπουλος 3 (1), Σιγκούνας 9 (2), Καλογιαννίδης 6 (2), Κλάντον 6 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης 2, Γκάιτον 4