Παναθηναϊκός: Φιλικό σαν επίσημο! “Λύγισε” την Εφές στη δεύτερη παράταση [pics]

Η επιστροφή του Νικ Καλάθη και του Νίκου Παππά ανέβασε επίπεδο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δυνατό φιλικό παιχνίδι με την Εφές Αναντολού στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε των Τούρκων με 102-97 στη δεύτερη παράταση (!), σ’ ένα παιχνίδι που έμοιαζε περισσότερο με επίσημο παρά με φιλικό.

Ο Παναθηναϊκός συνδύασε με νίκη τα “αποκαλυπτήρια” της νέας του εμφάνισης, παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ. Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε την ομάδα του να βγάζει ενέργεια, αλλά να μην έχει διάρκεια στην απόδοση της. Τα πολλά νεκρά διαστήματα δεν επέτρεψαν στους “πράσινους” να υπερασπιστούν τις διαφορές που “έχτισαν” στη διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να βρίσκονται στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα και να στέλνουν τελικά το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ρίβερς έκανε ένα ανόητο φάουλ στον Μπράουν, με τον Αμερικανό φόργουορντ να διαμορφώνει το 77-77 και τον Ντένμον να αποτυγχάνει να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στην κανονική διάρκεια. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο. Με το σκορ 84-84, ο Ρίβερς αστόχησε στο τελευταίο σουτ, με το παιχνίδι να οδηγείται σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη (102-97).

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Καλάθης (20π. 13ασ.), Παππάς (22π.) και Γκιστ (2οπ.). Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σιμόν με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-33, 57-49, 77-77 (κ.α.), 84-84 (α’ παρ.), 102-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ., 4 κοψ.), Ρίβερς 3 (1/7 σουτ), Παππάς 22 (4/11 σουτ, 14/18 βολ.), Ντένμον 13 (4/5 τρίπ.), Γκιστ 20 (8/11 δίπ., 4/10 βολ.), Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 10 (2), Όγκαστ 1, Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Καλάθης 20 (9/11 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/4 βολ., 13 ασ., 6 ριμπ., 6 λαθ.), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 5 (2/10 σουτ), ΜακΚόλουμ 14, Μπαλμπάι, Μπράουν 16 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μπατούκ 2, Μότουμ 10 (4/11 σουτ), Άνταμς 7 (1), Στίματς 3, Μούριτς 8 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Ντάνστον 9 (6 ριμπ.), Σιμόν 23 (2 τρίπ., 5 ριμπ., 6 ασ.).

Στο γήπεδο βρέθηκε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, ο οποίος είναι ένα από τα πρόσωπα των τελευταίων ημερών, λόγω της προσπάθειας εμπλοκής του στα διοικητικά της ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

Πασκουάλ: “Κάποιες φορές φαίνεται πως δεν θέλουμε να κερδίσουμε”

“Κάποιες φορές φαίνεται πως δεν θέλουμε να κερδίσουμε. Νομίζω πως σε γενικές γραμμές ήμασταν καλύτεροι σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά. Το βασικό μας πρόβλημα ήταν τα κακά ποσοστά στις βολές, αυτό είναι το θέμα. Θα πρέπει να γίνουμε καλύτεροι στο πως “κλείνουμε” τους αγώνες. Δεν είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι βέβαια, αλλά η εικόνα μας ήταν καλύτερη. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα στον επόμενο αγώνα”, δήλωσε ο Τσάβι Πασκουάλ μετά το τέλος του αγώνα.