Παναθηναϊκός – Γκραν Κανάρια: Η… ασφάλεια του ΟΑΚΑ! Αντίδραση με “κατοστάρα”

ΦΩΤΟ eurokinissi

“Πράσινος”… περίπατος μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα του μέσα στο Μόναχο και είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στη Γκραν Καράνια, επικρατώντας με 102-78 και φτάνοντας τις δυο νίκες στην Euroleague. Αυτή ήταν η πρώτη «κατοστάρα» τους σε αγώνα Ευρωλίγκας μετά από 9 χρόνια!

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Κάθε μεγάλη ομάδα ξεπερνά τις ήττες με μια πειστική εμφάνιση, που θα της… δώσει ψυχολογία. Κάτι τέτοιο έκανε και ο Παναθηναϊκός, που είχε εύκολο έργο κόντρα στη Γκραν Κανάρια (102-87), φτάνοντας στην πρώτη του «κατοστάρα» σε αγώνα Euroleague μετά από 9 χρόνια!

Μπορεί ο Νικ Καλάθης να είχε… μέτρια παρουσία, αλλά οι Λάνγκφορντ (16 π.), Παπαπέτρου (15 π.) και Τόμας (12 π.) ήταν αυτοί που “τράβηξαν” την ομάδα του Πασκουάλ, που στην τελευταία περίοδο επαναπαύτηκε και δέχθηκε 32 πόντους!

Οι “πράσινοι” έδειξαν υπεροχή στα ριμπάουντ και πολυφωνία στην επίθεση, ενώ φάνηκαν πεισμωμένοι -στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα- μετά την ήττα με έναν πόντο από την Μπάγερν στο Μόναχο. Από το 14-12 και μετά, οι γηπεδούχοι δεν ξανακοίταξαν πίσω και πρόσφεραν θέαμα στους φίλους τους που βρέθηκαν στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-1 και πλέον κοιτά τον αγώνα πρωταθλήματος με το Λαύριο αλλά και αυτόν με τη Ζαλγκίρις μέσα στο ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική της Euroleague (26.10.2018).

Το παιχνίδι…

Οι δυο ομάδες είχαν ένα νευρικό ξεκίνημα, με αρκετές βιαστικές – χαμένες επιθετικές προσπάθειες . Αυτός που ξεχώρισε όμως ήταν ο Χάνα της Γραν Κανάρια, σκοράροντας και μοιράζοντας παιχνίδι. Για τον Παναθηναϊκό, ο Καλάθης δεν μπόρεσε να δώσει ηρεμία και σωστό ρυθμό στους “πράσινους”. Το 12-6 των Ισπανών ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ και να βάλει τις φωνές. Η είσοδος του Παπαπέτρου έκανε καλύτερο τον Παναθηναϊκό σε άμυνα και επίθεση (έφτασε τους 7 πόντους), ενώ βοήθησε πολύ και ο Λεκαβίτσιους. Τα λάθη από τις δυο ομάδες πάντως συνεχίστηκαν. Ο Λάνγκφορντ όμως πήρε… μπρος (7 πόντους), έδωσε γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι και βοήθησε στο “πράσινο”… ξέσπασμα και στο 21-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Λεκαβίτσιους “άνοιξε” το ρυθμό του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, βάζοντας και δυο απανωτά δίποντα στο ξεκίνημα του (στο δεκάλεπτο έφτασε τους 9 π.). Η είσοδος του Τόμας όμως έδωσε την ώθηση που γύρευε το “τριφύλλι”. Ο Αμερικανός ήταν… καυτός και “τράβηξε” την ομάδα του Πασκουάλ στο σκοράρισμα, ενώ βοήθησε και στα ριμπάουντ. Η Γκραν Κανάρια κατάφερε να ακολουθήσει από κοντά, παίρνοντας πόντους από τον Φίσερ. Ο Παναθηναϊκός πάντως συνέχισε να “πατά” καλύτερα, είδε 8 παίκτες του να μπαίνουν στον πίνακα των σκόρερ και έφτασε στο +15 (42-27) τη διαφορά. Το 50-36 του ημιχρόνου δείχνει… ιδανικά την υπεροχή των πρασίνων στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Ο Λεκαβίτσιους “άνοιξε” το ρυθμό του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, βάζοντας και δυο απανωτά δίποντα. Η είσοδος του Τόμας όμως έδωσε την ώθηση που γύρευε το “τριφύλλι”. Ο Αμερικανός ήταν… καυτός και “τράβηξε” την ομάδα του Πασκουάλ στο σκοράρισμα, ενώ βοήθησε και στα ριμπάουντ. Η Γκραν Κανάρια κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, παίρνοντας πόντους από τον Φίσερ. Ο Παναθηναϊκός πάντως συνέχισε να… πατά καλύτερα, είδε 8 παίκτες του να μπαίνουν στον πίνακα των σκόρερ και έφτασε στο +15 (42-27) τη διαφορά. Το 50-36 του ημιχρόνου δείχνει… ιδανικά την υπεροχή των πρασίνων στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε στο πρώτο μέρος το ποιος ήταν το… αφεντικό με αυτή τη διαφορά ασφαλείας. Ο Καλάθης -αφού δεν μπόρεσε να… συνδεθεί στο πρώτο μέρος με το αντίπαλο καλάθι, άρχισε τις ασίστ στην επανάληψη και “τάισε” τον Λάσμε. Ο Έλληνας γκαρντ “μεταμορφώθηκε”, έβγαλε το καλό του πρόσωπο (έφτασε τις 9 ασίστ στην περίοδο) και οδήγησε εκ του ασφαλούς το “τριφύλλι”, μαζί με τον Λάνγκφορντ, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Το +19 της τρίτης περιόδου (74-55) για τους “πράσινους” με μόλις 5 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο δείχνει την… πειστική εμφάνιση που έκαναν οι “πράσινοι”.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να επαναπαύεται με τη διαφορά που δημιούργησε και δύο σερί τρίποντα από τον Έρικσον έριξαν την διαφορά (82-65). Και πάλι όμως οι “πράσινοι είχαν αρκετές επιλογές στην επίθεση και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (93-74). Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν και πάλι… χαλάρωση και ανάγκασαν τον Πασκουάλ να “τραβήξει τα γκέμια”. Τα “δώρα” των γηπεδούχων περιορίστηκαν, αν και ο Έρικσον δεν σταμάτησε τα τρίποντα και η… κατοστάρα ήρθε με το καλάθι του Παπαπέτρου (101-85). Το τελικό 102-87 έδειξε πως η Γκραν Κανάρια δεν μπορεί να αποτελέσει φόβητρο μακρυά από την έδρα της, αν στην τελευταία περίοδο “φόρτωσε” το αντίπαλο καλάθι με 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87

Οι πόντοι των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 12 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 16 (8/11 σουτ), Παπαγιάννης 4, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 11, Παππάς 9, Γκιστ 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 4 (9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 6.

Γκραν Κανάρια (Μαλντονάδο): Όλιβερ 3, Χάνα 12 (6 ασίστ), Έρικσον 15 (5/8 τρίποντα), Μπάλβιν 4, Μπάεζ 7 (6 ριμπάουντ), Πασέτσνικς 9, Παουλί 5, Ραμπασέδα 2, Έβανς 15, Στρόμπερι 2, Φίσερ 10 (5/6 δίποντα, 0/5 βολές. 6 ριμπάουντ), Τιλί 3.

Τα ομαδικά στατιστικά

Παναθηναϊκός: 37/58 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 19/21 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Γκραν Κανάρια: 24/44 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 12/23 βολές, 29 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα.