Παναθηναϊκός: “Περίπατος” με ρεκόρ Καλάθη και “καυτό” Τόμας!

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου και με τον Καλάθη να κάνει ένα ακόμη ρεκόρ στις ασίστ και τον ΝτεΣόν Τόμας να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με τρία τρίποντα, πήρε εύκολη νίκη με 93-65.

Η πρώτη εμφάνιση του πρωταθλητή Παναθηναϊκού στη φετινή Basket League μετετράπη γρήγορα σε… περίπατο, αφού η διαφορά δυναμικότητας με τον νεοφώτιστο Ήφαιστο Λήμνου, ήταν μεγάλη και το ματς ολοκληρώθηκε στο 93-65, έχοντας κριθεί από νωρίς.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα και για τον Νικ Καλάθη, που έκανε με το… καλημέρα το πρώτο του ρεκόρ στη χρονιά. Με τις 11 ασίστ του στον αγώνα, ο Έλληνας γκαρντ, έφτασε τις 934 ασίστ στο ελληνικό πρωτάθλημα και πέρασε στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας, αφήνοντας πίσω του τον Νίκο Μπουντούρη με 933 ασίστ.

Ο Ήφαιστος μπήκε δυνατά στο ματς και κράτησε χαμηλά τη διαφορά στα πρώτα λεπτά, με το 19-14 πάντως, να γίνεται 23-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, με συνεχόμενα “πράσινα” καλάθια στο τέλος. Η 2η περίοδος άρχισε με τρίποντο του Λοτζέσκι όμως και κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει, για να φθάσει τη διαφορά στο +17 στο ημίχρονο.

Ο Νικ Καλάθης μοίραζε ιδανικά το ματς σε αυτό το διάστημα, φθάνοντας τις 6 ασίστ στο πρώτο μέρος, ενώ ο Ντεσόν Τόμας έδειξε “ζεστός” από την αρχή “πυροβολώντας” από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν το… πόδι στο γκάζι και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” και πάνω από τους 20 πόντους, με τους Παππά και Γκιστ να συνδράμουν στην επίθεση, παίρνοντας την “σκυτάλη” από τους υπόλοιπους. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με 29 πόντους διαφορά στο 38′ (90-61), με τον Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, για να “κλείσει” τελικά το σκορ στο 93-65 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 49-32, 70-46, 93-65

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 4, Γκιστ 12 (1), Καλάθης 11 (2), Μήτογλου 7 (1), Λάνγκφορντ 9 (1), Παπαγιάννης 5, Λοτζέσκι 5 (1), Παππάς 11 (2), Λάσμε 6, Αντετοκούνμπο 2, Λεκαβίτσιους 5 (1), Τόμας 16 (3).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Γκότσερ 9 (1), Έβανς 18, Γουίγκινς 5, Μπρέιζελτον 4, Μούρτος, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος, Γόντικας, Σμιθ 18, Φρεϊμάνις 4.