Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν: “Περίπατος” με σόου Καλάθη, Φρεντέτ και Παπαγιάννη! videos

ΦΩΤΟ intime

Με τον Παπαγιάννη να κάνει “πάρτι” κάτω από τα καλάθια, τους Φρεντέτ και Παπαπέτρου να είναι “καυτοί” και τον Νικ Καλάθη να πλησιάζει το ρεκόρ του στις ασίστ, ο Παναθηναϊκός “διέλυσε” τη Βιλερμπάν με 100-88 και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στην πρώτη 5άδα της κατάταξης.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του στη σεζόν, ο Παναθηναϊκός προσέφερε άπλετο θέαμα και επικράτησε της Βιλερμπάν με 100-88, παίρνοντας ρεβάνς και για την ήττα στο πρώτο παιχνίδι στη Γαλλία.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Εξαιρετικό ματς ξανά από τον Γιώργο Παπαγιάννη, που είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες, ενώ οι “πράσινοι” είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτους σκόρερ τους Φρεντέτ (22 πόντους) Παπαπέτρου (21 πόντους) και τον Καλάθη να έχει double double με 17 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς με τον Φρεντέτ να είναι απόλυτα εύστοχος και τον Παπαγιάννη να “σκεπάζει” τα καλάθια με τρεις τάπες στα πρώτα λεπτά. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν έτσι με 11-4 και 18-10, αλλά στη συνέχεια με πολλά λάθη στην επίθεση, επέτρεψαν στους Γάλλου να μειώσουν σε 20-18 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο “πάτησαν” το… γκάζι, με τον Καλάθη να μοιράζει 11 ασίστ και τους Ράις και Παπαπέτρου να είναι “καυτοί” από μακριά, για ένα επιμέρους σκορ 32-17 με 7/10 τρίποντα, που έφερε το 52-35 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +23, με τους Παπαπέτρου και Ράις να συνεχίζουν να “πυροβολούν” από μακριά και τον Φρεντέτ να επιστρέφει επίσης “καυτός” στο παρκέ. Από το 69-46 και μετά όμως, οι “πράσινοι” έδειξαν να… παρατάνε το ματς και επέτρεψαν στους Γάλλους να “μαζέψουν” σταθερά τη διαφορά.

Η Βιλερμπάν έφθασε ακόμη και στο -9 λίγο πριν το τέλος, χωρίς όμως χρόνο για να “απειλήσει” τον Παναθηναϊκό, ο οποίος και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική του νίκη με… κατοστάρα, αφού χάρη σε ένα τρίποντο του Μπεντίλ στην εκπνοή, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 100-88.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 14 (4/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 22 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καλάθης 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3 (1).

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 2 (1/5 σουτ), Τέιλορ 6 (3/8 σουτ), Τζεκίρι 6 (6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιό 14 (4/4 τρίποντα), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14 (2), Πέιν 7 (1).