ΠΑΟΚ – Νεπτούνας: “Ντροπιαστική” ήττα και 0/3 για τους “ασπρόμαυρους”! video

ΦΩΤΟ intime

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε τη συντριβή από τη Νεπτούνας στην Πυλαία με σκορ 72-94 και ηττήθηκε για τρίτη φορά σε ισάριθμα ματς στο Basketball Champions League.

Τραγική εμφάνιση και ντροπιαστική ήττα (72-94) για τον ΠΑΟΚ αφού ηττήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία από τη Νεπτούνας στο “PAOK Sports Arena” για την 3η αγωνιστική του BCL.

Οι Λιθουανοί πήραν τον… αέρα του “δικέφαλου του Βορρά” από την αρχή του ματς αφού προηγήθηκαν με 7-23 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +21 (11-32). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς παίζοντας πολύ καλή άμυνα και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ 39-45 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη  δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ.

Με χαρακτηριστικό τις βιαστικές επιθέσεις χωρίς πλάνο και τη στήριξη σε ατομικές ενέργειες την ώρα που οι Λιθουανοί ήταν απόλυτα σοβαροί η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +25 (53-78) υπέρ της Νεπτούνας πριν το τελικό 72-94.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Γκαίλιους με 13, Ολισεβίτσιους με 12 και Γκάλντικας, Ματσιούλις με 11 πόντους. Για τον «Δικέφαλο», διασώθηκαν οι Σμιθ με 19 και Γουίγκινς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Χατζηνικόλας, Λούις 7 (3/12 σουτ), Σαρικόπουλος 6 (7 ριμπάουντ), Σχίζας 2, Γουίγκινς 17 (6/10 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπεστ 2, Εγκεκέζε, Νόουλς, Μαργαρίτης 7 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σμιθ 19 (6/20 σουτ, 6/6 βολές), Τσόχλας 12 (2)

Νεπτούνας (Ρινκεβίτσιους): Γιαναβίτσιους 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόγκελα 2, Ολισεβίτσιους 12 (2), Παζέρα 1, Σλαβίνσκας 5, Ντελινινκάιτις 10 (3), Ντόρσεϊ 5 (1), Γκαΐλιους 13 (1), Μασιούλις 11 (2), Σεντεκέρσκις 9 (1), Γκάλντικας 11 (3/4 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 8