Πάτησε… γκάζι η ΑΕΚ και “καθάρισε” το Ρέθυμνο

ΦΩΤΟ eurokinissi

Έχοντας για κορυφαίους τους Χάντερ και Γκρίφιν, η ΑΕΚ επικράτησε 82-62 του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ και έφτασε στο 11-5 στη φετινή Basket League. Το… καθάρισε στην τέταρτη περίοδο η Ένωση. Ο Προμηθέας έφτασε τη διαφορά στο +33, αλλά τελικά νίκησε τον ΠΑΟΚ με 82-59 κι έτσι δεν κατάφερε να υπερκαλύψει το -25 της Πυλαίας.

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη από το Ρέθυμνο, αλλά… χαλάρωσε στην 3η περίοδο, επιτρέποντας στους Κρήτες να πλησιάσουν στους 6 πόντους. Στην τελευταία περίοδο όμως οι “κιτρινόμαυροι” πάτησαν… γκάζι και με επιμέρους σκορ 25-11 έφτασαν στη νίκη.

Οι Βινς Χάντερ (20π., 6ρ.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (16π.) ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης. Μετά τη νίκη του Περιστερίου στο Χολαργό, η ΑΕΚ ισοβαθμεί στην 3η θέση με τους «κυανοκίτρινους» (27 βαθμούς).

Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο έμεινε στην προτελευταία θέση (3-13), με τη νίκη της Κύμης επί του Κολοσσού να το αφήνει με μοναδικό συγκάτοικο τον Πανιώνιο. Ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο μόνος με διψήφιο νούμερο πόντων για τους φιλοξενούμενους (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 20, Γκρίφιν 19 (1), Σαντ-Ρος 5, Θίοντορ 4, Μωραΐτης 3, Ξανθόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Ματσιούλις 10, Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος 2.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 15 (2), Κλάντον 6, Χίκι 7 (1), Ντάνιελς 8 (1), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης 2, Τζόουνς 9 (1).

Προμηθέας Πατρών – ΠΑΟΚ 82-59

Ντέρμπι… μόνο κατ΄ όνομα αποδείχτηκε ο αγώνας ανάμεσα στον Προμηθέα και τον ΠΑΟΚ για την 16η αγωνιστική της Α1, στην Πάτρα. Η… μάχη για την 3η θέση εξελίχτηκε σε «μονόλογο» των Αχαιών, 82-59, που στο ημίχρονο είχαν ξεφύγει ακόμη και με +23!

Ο Μάκης Γιατράς είδε τέσσερις παίκτες του (Γκίκας, Έλις, Σαλούστρος, Μαϊερ) να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, αλλά ήταν κυρίως η άμυνα των γηπεδούχων που αποσυντόνισε το «Δικέφαλο του Βορρά». Χρυσικόπουλος και Μαργαρίτης ξεχώρισαν μόνο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ υποχώρησε κατά ένα βαθμό από την 3η θέση, όπου ισοβαθμούν με 27 βαθμούς οι Προμηθέας, ΑΕΚ και Περιστέρι. Πάντως, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διαφυλάξει τη διαφορά των 25 πόντων με την οποία είχε νικήσει τον Προμηθέα στην Πυλαία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής (81-56).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59