Τρίτη, 7 Μαΐ

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός: Διαφορά… κλάσης! “Υποτάχθηκε” στη “Βασίλισσα” χωρίς Σπανούλη

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην ανώτερη Ρεάλ Μαδρίτης και ηττήθηκε εύκολα με , σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 25 πόντους διαφορά, αγωνιζόμενος χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης “διέλυσε” τον Ολυμπιακό χωρίς τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και τους “καυτούς” Καμπάτσο και Κοζέρ, για να διατηρήσει το αήττητο της έδρας της.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι Πειραιώτες “πάλεψαν” μέχρι τέλους το ματς, αλλά φάνηκε να υπάρχει… διαφορά κλάσης με τη “Βασίλισσα”, η οποία βρίσκεται στην 3η θέση της κατάταξης με 10 νίκες και 3 ήττες. Στο 5-8 πλέον το ρεκόρ της ομάδας του Κεμζούρα, που βρίσκεται εκτός 8άδας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν “νευρικά” το ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν 2-2 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Με Ράντολφ και Καμπάτσο, οι Μαδριλένοι “ξεκόλλησαν” στη συνέχεια, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και τα λάθη του Ολυμπιακού (5 στο δεκάλεπτο), για το 21-10 στο 10′.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακόμη χειρότερα για τους Πειραιώτες, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να “πυροβολάει” από μακριά, την ώρα που δική τους πεντάδα με τους Αμερικανούς, έκανε χειρότερη την άμυνά του. Η διαφορά “εκτοξεύθηκε” και στο +19 (39-20), αλλά η επιστροφή των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ στο παρκέ, έφερε ένα σερί 10-2 για να “κλείσει” το ημίχρονο στο 41-30.

Η “αντεπίθεση” της ομάδας του Κεμζούρα δεν συνεχίστηκε όμως και στο δεύτερο μέρος, αφού με ένα σερί 10-1, η “Βασίλισσα” ξέφυγε ξανά στο σκορ και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη στο ματς. Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και βρήκε πόντους από προσωπικά καλάθια του Ρότσεστι και του Τσέρι, αλλά ο Καμπάτσο ήταν ασταμάτητος για τη Ρεάλ και το σκορ στο 30′ ήταν 72-48, με τα λάθη των φιλοξενούμενων να έχουν “εκτοξευθεί” στα 16!

Ως εκ τούτου, το τέταρτο δεκάλεπτο μετετράπη σε τυπική διαδικασία, με τους Ισπανούς να έχουν τον Κοζέρ σε τρομερή κατάσταση και να φθάνουν τη διαφορά ακόμη και στο +25. Βεζένκοφ και Κόνιαρης αντέδρασαν πάντως στο τέλος και μείωσαν ξανά για τον Ολυμπιακό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 93-77 με τρίποντο του Τόμπκινς στην εκπνοή.

Οι Πειραιώτες γνώρισαν όμως τη δεύτερη σερί ήττα τους και πλέον το ρεκόρ τους “έπεσε” στο 5-8, χάνοντας έδαφος στη “μάχη” για την πρώτη 8άδα της κατάταξης στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

Τα στατιστικά των παικτών

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοβ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)