“Σφαλιάρα” για Λέικερς από Σέλτικς – “Μυθικός” Λίλαρντ με 61 πόντους!

Λίλαρντ

Απίστευτα πράγματα! Οι Σέλτικς “σκόρπισαν” τους Λέικερς με 139-107 στο Βοστώνη, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέμπα Γουόκερ. Ιστορική βραδιά για τον Ντέμιαν Λίλαρντ, που πέτυχε 61 πόντους στη νίκη των Μπλέιζερς επί των Γουόριορς (129-124 στην παράταση).

Οι Σέλτικς έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ και διέλυσαν τους Λος Αντζελες Λέικερς με 139-107 (κ.α. 113-113). Οι “Κέλτες” ανέβασαν έτσι το ρεκόρ τους στο 28-14, ρίχνοντας τους “λιμνανθρώπους” στο 34-9.

Αντετοκούνμπο: Η ιστορική του βραδιά του “Greek freak” στο NBA! video

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 27 πόντους (5/8 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, με τους Τζέιλεν Μπράουν και Κέμπα Γουόκερ να προσθέτουν από 20 πόντους και τον Ένες Καντέρ 18 πόντους (8/10 σουτ) και 11 ριμπάουντ.

Για το Λος Αντζελες ο Τζαβέιλ ΜακΓκί είχε 18 πόντους (7/9 σουτ), ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 15 πόντους και 13 ασίστ ενώ στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ο Αντονι Ντέιβις είχε 9 πόντους σε 23 λεπτά.

Απίστευτο ματς στο Πόρτλαντ! Οι Μπλέιζερς κέρδισαν στην παράταση τους Γουόριορς (129-124) με τον Ντέμιαν Λιλαρντ να κάνει “όργια” και να σημειώνει 61 πόντους.

Ο άσος των Μπλέιζερς είχε 11/20 τρίποντα (!), ενώ πρόσθεσε ακόμη 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 45 λεπτά. Ο Λίλαρντ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με 60 πόντους και 10+ τρίποντα σε ένα ματς, καθώς και ο πέμπτος που συμπληρώνει δεύτερο ματς με 10+ τρίποντα, μετά τους Στεφ Κάρι (15), Κλέι Τόμπσον (5), Τζέιμς Χάρντεν (3) και Τζέι Αρ Σμιθ (3).