Σάββατο, 27 Απρ.

Στη Μακάμπι ο μικρός τελικός! Τρίτοι οι Ισραηλινοί στο “Παύλος Γιαννακόπουλος”

Σε ένα παιχνίδι με αρκετό θέαμα, αλλά και ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού παρέμεινε ντέρμπι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικράτησε της Χίμκι του Μπαρτζώκα με 82-86 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Χίμκι και Μακάμπι διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη στον μικρό τελικό του τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” στο ΟΑΚΑ, με τους Ισραηλινούς να επικρατούν τελικά στο ματς, με 82-86, παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ, από την αρχή του αγώνα.

Ξεκινώντας το παιχνίδι με 8-0, οι Ρώσοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ και με πρωταγωνιστές τους Μίκι (20π.), Σβεντ (16π.) και Κρόκερ (14π.), ήταν καλύτεροι στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ενδιάμεσα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι κατάφερε ακόμη και να περάσει μπροστά στο σκορ με 34-36 στο 17΄ και επιμέρους σκορ 8-19, με το σκορ ημιχρόνου όμως να διαμορφώνεται τελικά στο 43-39.

Με τον Σβεντ να βρίσκει ρυθμό, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “έκλεισε” όμως το τρίτο δεκάλεπτο με +7, στο 69-62, για να ακολουθήσει η τελική αντεπίθεση της Μακάμπι. Δύο αντιαθλητικά φάουλ έφεραν γρήγορα την ανατροπή, για το 71-72 στο 36′, ώστε να γίνει ντέρμπι το ματς στο τέλος, με το σκορ να είναι στο 79-79 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Τελικά, ένα τρίποντο του Ζούσμαν και ένα κλέψιμο των Ισραηλινών, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Μακάμπι, η οποία και πήρε τη νίκη στον μικρό τελικό του τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, με 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 69-62, 82-86

Οι συνθέσεις στο Χίμκι – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Χίμκι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σβεντ 16, Μποστ, Κρόκερ 14, Βίαλτσεφ 2, Ζάιτσεφ 3, Μόνια 2, Γκιλ 9, Γιακούσιν, Ζούμπκοφ 6, Τζένκινς 7, Τόμας 2, Μίκι 20.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Νέβεν Σπάχια): Ρέι 4, Ουίλμπεκιν 10, Πάργκο 8, Κολοϊάρο, Ρολ 18, Κέιν, Αβντίγια, Τάιους 23, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 6, Μπλακ 11, Ζούσμαν 6.