Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός! “Ζεστάθηκε” για ΤΣΣΚΑ

ΦΩΤΟ eurokinissi

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού με 83-72, για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν μία καλή προπόνηση απέναντι στους Ροδίτες ενόψει του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα την προσεχή Τετάρτη.

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός για 35 λεπτά κι έφτασε δια περιπάτου στη νίκη (83-72) επί του Κολοσσού στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου “καθάρισε” το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, εξασφαλίζοντας διαφορά 15 πόντων (42-27), ενώ ξέφυγε με 25 πόντους (68-43) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στο σύνολο του Άρη Λυκογιάννη να περιορίσει αρκετά την έκταση της ήττας του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ο Μπρέι σταμάτησε στους 18 πόντους.

Μ’ αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 15-4, ενώ ο Κολοσσός υποχώρησε στο 9-10.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-27, 68-43, 83-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 16 (2), Σπανούλης 11, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9, Ρόμπερτς 8 (2) , ΜακΛίν 4, Μπράουν 4, Τολιόπουλος 4, Στρέλνιεκς 12 (4), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 5 (1), Σχίζας 6, Ράιτ 6, Ουέαρ 7 (1), Γιανγκ 14, Τζόουν 10, Γεωργαλλής, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης, Μπρέι 18 (1), Παπαδάκης 3, Τσαλμπούρης.