Το Περιστέρι… πέταξε στην Πάτρα! Ιστορικές νίκες για Χολαργό και Ήφαιστο

Το 2×2 στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών στο μπάσκετ έκανε το Περιστέρι, που επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα Πατρών με 76-73. Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στη “μεγάλη” κατηγορία έκανε ο Χολαργός, επικρατώντας του Κολοσσού με 74-60. Μεγάλη… ημέρα για τον Ήφαιστο Λήμνου, που σάρωσε με 86-64 τον Πανιώνιο.

Επέστρεψε στην Α1 μπάσκετ… με ηχηρό τρόπο! Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό και κατά τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, αφού έφυγε με τη νίκη από το κλειστό “Δ. Τόφαλος”. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 76-73 του Προμηθέα Πατρών, πανηγυρίζοντας το πρώτο της “διπλό” και κάνοντας το 2x2.

Κορυφαίοι για τους Περιστεριώτες ήταν οι Βασιλόπουλος (5 π. με 5 ριμπ. και 4 ασίστ), Χάροου (14π., 4ρ., 5ασ.) και Κλαρκ (9π.), ενώ για τους Πατρινούς προσπάθησαν οι Κασελάκης (13π., 4ρ.) και Χολ (12π.)

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 42-39, 58-62, 73-76

Ιστορική ημέρα! Ο Χολαργός νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 74-60 και πανηγύρισε έτσι την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Α1! Κορυφαίοι των νικητών, που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν οι Αγκμπελέσε και Γιάνκοβιτς με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους, που έχουν δυο ήττες στο πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο Ντιγκς με 16. Άξιο αναφοράς πως οι γηπεδούχοι είχαν 0/12 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60

Μεγάλη ημέρα και για το μπάσκετ της Λήμνου! Ο Ήφαιστος σάρωσε με 86-64 τον Πανιώνιο -στην πρώτη εμφάνιση της ομάδας στο νησί- και πήρε το πρώτο του “ροζ φύλλο” αγώνα στην Α1, αφού την πρώτη αγωνιστική είχε ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό.

Ο Φρεμάνις (19 π., 6 ριμπ., 2 ασίστ και 2 κλεψίματα), αλλά και οι Σμιθ-Μπράζελτον με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους νικητές του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Από τους ηττημένους το… προσπάθησαν οι Μπέρι και Σινγκλέρ (από 14 πόντους) και Μπράουν (13 π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ ανδρών πήρε το Λαύριο. Η ομάδα του Σερέλη είχε για.. όπλο στο τελευταίο δεκάλεπτο την καλή της άμυνα και κατάφερε να “αλώσει” το Ρέθυμνο (77-72).

Νταμπλ – νταμπλ έκανε για τους φιλοξενούμενους οι Κακλαμανάκης (13π., 12ριμπ.) και Κουζέλογλου (11π.,13ριμπ.) και Λούντζη (11 πο. Όλους στην επανάληψη). Μία ομάδα μόνος του για το Ρέθυμνο (0-2) ο Στιβ Μπαρτ (25π.).

Άξιο αναφοράς, πως στην ανάπαυλα του αγώνα έπεσε η τάση του ρεύματος στο “Μελίνα Μερκούρη”, με αποτέλεσμα η έναρξη του δεύτερου μέρους να ξεκινήσει με δέκα λεπτά καθυστέρηση

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77