Τράβηξε “23” ο Αντετοκούνμπο – “Κάηκαν” οι Μπακς στο Μιλγουόκι! [vid]

Αντετοκούνμπο

Δεν τα κατάφεραν οι Μπακς μέσα στην έδρα τους. Οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς ήταν πολύ καλοί μέσα στο Μιλγουίκι και επικράτησαν της ομάδας του Αντετοκούνμπο με 99-88. «Μεγάλη» εμφάνιση από Κουφό στην ήττα των Κινγκς.

Έχοντας αρκετές επιθετικές επιλογές –με 6 διψήφιους παίκτες- οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς πέρασαν από την έδρα των Μιλγουόκι Μπακς με 99-88 αφήνοντας την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο με ρεκόρ 8-8.

Ο Αντετοκούνμπο το… πάλεψε και αυτή τη φορά, σημειώνοντας 23 πόντους, έχοντας όμως 8/21 σουτ εντός πεδιάς, 0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 τάπες.

Από τους «μάγους», που υποχρέωσαν τους Μπακς στη δεύτερη σερί ήττα τους, ξεχώρισε ο Μπιλ με 23, ενώ double double έκαναν οι Γκόρτατ (10 πόντοι και 15 ριμπάουντ) και Πόρτερ (12 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 19-27, 46-47, 66-73, 88-99

«Μεγάλη» εμφάνιση από Κουφό στην ήττα των Κινγκς

Σε άλλο παιχνίδι στο ΝΒΑ με ελληνικό ενδιαφέρον, οι Κινγκς έχασαν στο Σακραμέντο από τους Νάγκετς με 114-98, γνωρίζοντας έτσι τη 13η ήττα τους σε 17 ματς.

«Μεγάλο» ματς έκανε ο Κώστας Κουφός. Σε 28 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας σέντερ έκανε φετινό ρεκόρ πόντων (16) με 2/2 βολές, 7/9 δίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 τάπες και 1 κλέψιμο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάιρι Μάρβινγκ, που πέτυχε 47 πόντους, οι Σέλτικς κέρδισαν 110-102 στην παράταση  τους Μάβερικ στο Ντάλας, πανηγυρίζοντας την 16η συνεχόμενη νίκη τους.