Η “Βασίλισσα” στο… θρόνο της! Η Ρεάλ Μαδρίτης πρωταθλήτρια Ευρώπης για 10η φορά [vids]

Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η καλύτερη ομάδα και στον τελικό της Euroleague, όπου με μεγάλα πλεονεκτήματα τα επιθετικά ριμπάουντ και τον πλουραρισμό στην επίθεση, νίκησε με 85-80 τη Φενέρμπαχτσε και κατέκτησε το 10ο ευρωπαϊκό της τίτλο.

Το τρομερό ρόστερ της Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε ανίκητο όταν εμφανίστηκε πλήρες στο Final 4 και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το “στέμμα” της Euroleague από τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, κατακτώντας το 10ο ευρωπαϊκό τίτλο της “Βασίλισσας”.

Κορυφαίος του αγώνα για τους Μαδριλένους ο Κοζέρ -αν και πήγε να γίνει… μοιραίος στο τέλος -με 17 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και πάλι ο MVP και του Final4, Λούκα Ντόνσιτς. Το “πάλεψε” μόνος του ο Μέλι από τη Φενέρμπαχτσε έχοντας 28 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας έχασε την ευκαιρία για το 4ο δικό του τρόπαιο, προσφέροντας 7 πόντους και 4 ασίστ στην ομάδα του.

Δείτε εδώ το LIVE του newsit.gr

Ο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε τον τελικό με την έκπληξη που άκουγε στο όνομα “Ντουβερίογλου” και ο Τούρκος τον δικαίωσε αμέσως πετυχαίνοντας 8 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, βάζοντας μπροστά στο σκορ στην αρχή τη Φενέρμπαχτσέ. Η Ρεάλ Μαδρίτης όμως δεν έδειξε να πανικοβάλλεται και με τον Ντόνσιτς αρχικά και σερί τριπόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, πήρε “κεφάλι” στο σκορ με 21-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να βρίσκει καλύτερο ρυθμό και να διατηρεί το προβάδισμα έναντι της Φενέρ. Στα τρία τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου όμως, έβαλαν μόνο ένα σουτ και επέτρεψαν στην ομάδα του Ομπράντοβιτς να κάνει ένα σερί 3-10 και να “κλείσει” μπροστά το ημίχρονο με 38-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ έδειξε αποφασισμένη από την αρχή και έκανε δικό της γρήγορο σερί 7-0 για το 45-40 στο 23ο λεπτό του αγώνα. Με τον Κοζέρ να είναι εξαιρετικός και τους ψηλούς να εκμεταλλεύονται τα 3 φάουλ των Βέσελι και Ντουβερίογλου, παίρνοντας διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ, οι Μαδριλένοι έδειχναν “αφεντικά” του αγώνα. Κατάφεραν μάλιστα να αυξήσουν τη διαφορά, για το 63-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Από την πλευρά της Φενέρμπαχτσε, ο Μέλι έκανε φανταστικό ματς, αλλά είχε στο πλευρό του μόνο τους… οπαδούς της ομάδας, αφού οι περισσότεροι παίκτες του Ζοτς κινούνταν σε “ρηχά νερά”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε έτοιμη για το 10ο ευρωπαϊκό της τίτλο και κράτησε σε απόσταση τη Φενέρμπαχτσε μέχρι τα τελευταία λεπτά, ξεφεύγοντας με διψήφιες διαφορές λίγο πριν το τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν στο 80-71 με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη, αλλά σε εκείνο το σημείο, έπαθε… μπλακ άουτ, επιτρέποντας στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να αποκτήσει ελπίδες. Αστοχώντας σε αρκετές βολές και δεχόμενη διαδοχικά καλάθια, η “Βασίλισσα” είδε τους Τούρκους να πλησιάζουν ακόμη και στους 3 πόντους!

Ο κορυφαίος παίκτης της Ρεάλ μάλιστα, ο Κοζέρ παρά λίγο να αποδειχθεί και… μοιραίος για την ομάδα του, αφού με το σκορ στο 81-78 αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε. Όμως η Φενέρμπαχτσε έχασε ένα ακόμη αμυντικό ριμπάουντ την πιο κρίσημη στιγμή και ο Τόμπκινς έγινε ο… από μηχανής θεός για τους Μαδριλένους, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Το τελικό 85-80 βρήκε τη Ρεάλ Μαδρίτης να πανηγυρίζει τον 10ο ευρωπαϊκό της τίτλο και τον Λούκα Ντόνσιτς να αναδεικνύεται MVP της διοργάνωσης και στο Final 4, ολοκληρώνοντας μία μαγική χρονιά για τον ίδιο και την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 38-40, 63-58, 85-80

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 17 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Ράντολφ 3 (1), Ρούντι 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ντόντσιτς 15 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 28’41”), Ρέγιες 6, Καμπάσο, Αγιό 4, Κάρολ 9 (2), Ταβάρες 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιουλ 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 1 λάθος σε 12’02”), Τόμπκινς 10 (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 3.

Φενέρμπαχτσε: Τόμπσον, Μέλι 28 (7/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ σε 34’41”), Ουάναμεϊκερ 14 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Νάναλι, Γκούντουριτς, Βέσελι 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη σε 23’16”), Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 7 (1), Ντουβερίογλου 8 (4/4 δίποντα), Ντατόμε 6.