14oC Αθήνα

Χάρντεν… on fire! Οι Ρόκετς ισοφάρισαν τους Γουόριορς – video

Οι Ρόκετς έπαιξαν με… ψυχή στο game 4 κόντρα στους Γουόριορς πήραν τη νίκη με 112-108 και… επέστρεψαν από το 2-0, φέρνοντας τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης στο 2-2 με τις νίκες που έκαναν μέσα στο Χιούστον. Εκπληκτικό παιχνίδι από Χάρντεν.

“Μίλησε” και πάλι η έδρα! Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Τζέις Χάρντεν, οι Ρόκετς πήραν και το δεύτερο ματς με τους Γουόριορς μέσα στο Χιούστον (112-108), φέρνοντας σε απόλυτη ισορροπία τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης (2-2), που μεταφέρεται και πάλι στο Όκλαντ.

Ο Χάρντεν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στη σειρά, κάνοντας double-double κόντρα στους πρωταθλητές. Ο “Μουύσιας” σημείωσε 38 πόντους (6/8 βολές, 7/12 δίποντα, 6/17 τρίποντα), μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμα 4 ασίστ, 2 τάπες και 2 λάθη σε 40 λεπτά.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 34 και ο Στεφ Κάρι με 30 πόντους ξεχώρισαν από την ομάδα του Στιβ Κερ, που όμως σούταρε 8/33 πίσω από τα 7,25μ.

Εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα οι Ρόκετς ήταν μπροστά στο σκορ με με +15 (101-86). Δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε όμως και μετά το λέι-απ του Κρις πολ ( 110-101) οι γηπεδούχοι πήραν μια… επικίνδυνη κατηφόρα.

Οι Γουόριορς έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν στο καλάθι. Ο Χάρντεν είχε 1/2 βολές στα 11,8’’ για τη λήξη, αλλά στην τελευταία επίθεση τόσο ο Ντουράντ, όσο και ο Κάρι δεν μπόρεσαν με προσπάθειες για τρίποντα να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο Κρις Πολ από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 61-54, 93-84, 112-108.